Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dług po zmarłym za leczenie szpitalne

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-20

Jestem wraz z braćmi dłużnikiem szpitala z tytułu kosztów leczenie zmarłego ojca*. Leczenie miało miejsce w czerwcu 2005 r. W sierpniu 2006 r. szpital uzyskał prawomocny wyrok, na mocy którego orzeczono obowiązek zapłaty kosztów leczenia. Wyrok wydany był na ojca, który zmarł w 2009 r. Szpital założył jednak sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Spadek ten przyjęliśmy z uwagi na mieszkanie ojca. Rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku odbyła się w 2011 r. Od tego czasu szpital nie występował do nas o spłatę zadłużenia. Czy zatem dług uległ już przedawnieniu? Jeśli nie, to czy mamy jakąś możliwość uniknięcia spłaty tego długu?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksy cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy przeciwko ojcu było prowadzone postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, to kiedy się ono zakończyło. Będzie to miało bardzo istotne znaczenie dla Panów, albowiem zgodnie z art. 125 § 1 K.c. – roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Innymi słowy, każde postępowanie egzekucyjne powoduje przerwanie biegu przedawnienia, a to z kolei powoduje, że wierzyciel, tj. szpital, może wystąpić o egzekucję (nie narażając się na zarzut przedawnienia w postępowaniu przeciwegzekucyjnym) w terminie 10 lat od dnia umorzenia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli takiego postępowania nie było, termin 10-letni liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia przeciwko Pana ojcu.

Proszę zatem spróbować ustalić, czy było kiedykolwiek prowadzone postępowanie egzekucyjnego przeciwko Pana ojcu. Informacja taka zapewne będzie we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku (jako że wniosek ten składał szpital). Innymi słowy musiał to jakoś uzasadniać.

* Opis sprawy z października 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »