Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Deklaracja spłaty pożyczki złożona w sądzie

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-07-04

Jakiś czas temu pożyczyłem koleżance pewną kwotę pieniędzy. Koleżanka zaczęła mnie unikać. Wystąpiłem do sądu o nakaz zapłaty, stał się prawomocny, na tej podstawie „uruchomiłem” komornika, od którego niedawno otrzymałem umorzenie – brak środków. W międzyczasie wystąpiłem o wyjawienie majątku. Oświadczenie dłużniczki – majątku brak. Jednocześnie na sprawie o wyjawienie majątku dłużniczka zobowiązała się (na sali sądowej) do spłaty pożyczki, deklarując pewną kwotę miesięcznie. Wpłynęła pierwsza rata, w następnym miesiącu nie było wpłaty, a w kolejnym była wpłata o dwukrotnej wysokości. Kolejne 2 miesiące były bez spłat, a w następnym wpłata wcześniejszych zaległości. Od tego czasu nie otrzymałem żadnych spłat. Koleżanka nie odbiera telefonów ode mnie. Czy można w jakiś sposób „zmusić” dłużniczkę do spłat, zgodnie z deklaracją złożoną w sądzie, a jeśli tak – to w jaki sposób?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Tak naprawę jedynym sposobem na zmuszenie osoby, która zobowiązania nie reguluje, jest uzyskanie sądowego orzeczenia nakazującego spłatę i późniejsze egzekwowanie tego obowiązku w drodze egzekucji komorniczej.

Niestety ta procedura zawodzi, jeżeli dłużnik nie ma majątku, bo kończy się to właśnie umorzeniem egzekucji z powodu bezskuteczności. Proszę jednak pamiętać, że egzekucję można wszczynać wielokrotnie i na  ponowne jej wszczęcie ma Pan 10 lat od daty umorzenia egzekucji. Wszczęcie ponowne spowoduje, że należność zasądzona wyrokiem nie przedawni się. Jeżeli jest to młoda osoba, na pewno w którymś momencie dorobi się ona majątku, z którego będzie mógł Pan tą kwotę wyegzekwować.

Wszczynając egzekucję w taki sposób, będzie Pan doprowadzał do przerwania biegu przedawnienia i w efekcie możliwe będzie to, że dług tej koleżance nigdy się nie przedawni, a tym samym wcześniej czy później go spłaci. Nie można bowiem całe życie nic nie posiadać.

Z tego, co Pan napisał, koleżanka chyba boi się nieco odpowiedzialności, więc jedyne, co mogę jeszcze Panu doradzić, to na przykład wystąpienie z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Potraktowałabym to w charakterze tzw. straszaka. Może Pan napisać, że koleżanka popełniła czyn z art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Przepis ten stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za „pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Teoretycznie zatem jeżeli ktoś zaciąga pożyczkę, nie mając w ogóle zamiaru jej spłacić, może takie przestępstwo popełnić. Niestety proszę nie spodziewać się jakichś szczególnych działań ze strony prokuratury, ale przynajmniej powinni wezwać Pana koleżankę celem złożenia wyjaśnień – i to być może ponownie zmobilizuje ją do zapłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niestety nic innego nie mogę podpowiedzieć, bo tak jak wspomniałam, orzeczenie sądu już jest i na tej podstawie można egzekucję prowadzić. Proszę pamiętać, żeby za jakiś czas, np. 2–3 lata, jeśli do tego czasu spłaty nie będzie, wszcząć ponownie egzekucję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »