Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna a sprawa o zadośćuczynienie

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-09-27

Wraz z małżonką jesteśmy współwłaścicielami niedużego mieszkania. Jest to nasz jedyny „majątek”. W tej chwili nie toczy się przeciwko mnie żadna sprawa, ani nie jestem dłużnikiem. Może się jednak zdarzyć, że osoba prywatna wytoczy mi sprawę o zadośćuczynienie. Chcemy przekazać córce aktem darowizny to mieszkanie. Czy taka czynność prawna będzie podlegała skardze pauliańskiej? Chodzi oczywiście o okres pięciu lat po przekazaniu mieszkania. Czy mieszkanie, które jest naszym jedynym lokum, może być zajęte przez komornika? Żona jest na emeryturze, ja wkrótce będę również.

zdjęcie prawnika
Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Złożoność życia (w tym jego aspektów prawnych) sprawia, że współcześnie na ogół ciągle jest się dłużnikiem – choć z reguły większość zadłużenia (zwłaszcza w realiach miejskich) dotyczy „opłat licznikowych” i podobnych świadczeń; co jakiś czas otrzymuje się rachunki (np. za nośniki energii, wodę…) lub pobiera je przy pomocy systemów elektronicznych – w określonych terminach należy uiścić płatności (czyli spełnić świadczenia). Podobnie rzecz przedstawia się z podatkami – np. z podatkiem od nieruchomości. Takie zadłużenia większość ludzi traktuje jako oczywistość (niekiedy nawet się ich niemalże nie zauważa) – w świetle prawa, można mówić o zadłużeniu.

Zamieszkiwanie człowieka (ludzi) w mieszkaniu nie wyklucza prowadzenia postępowania egzekucyjnego z takiego składnika majątkowego dłużnika lub innej osoby, która ponosi odpowiedzialność za dług; ponoszenie odpowiedzialności za cudzy dług może wiązać się (tytułem przykładu) z: udzieleniem poręczenia, zadłużeniem zaciągniętym przez współmałżonka (zwłaszcza na zaspokajanie potrzeb rodziny), prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zajęcie to jeden z rodzajów czynności komorniczych.

Co więcej, zdarza się – i to dość często (przynajmniej w polskich realiach) – licytowanie zamieszkałych mieszkań lub domów. Dotyczy to zamieszkiwania zarówno przez właściciela (współwłaścicieli) mieszkania lub domu, jak również przez kogoś innego – tak mającego tytuł prawny do lokalu (np.: najem, użyczenie, służebność osobista), jak i zajmującego lokal bez tytułu prawnego (np. osobę, która wcześniej była najemcą lub zamieszkiwała z najemcą i nie doszło do wstąpienia w prawo najmu po zmarłym najemcy). Jeżeli osoba zajmująca lokal nie wyprowadzi się dobrowolnie, to w grę może wchodzić przeprowadzenie eksmisji (co należy do właściwości komorników, a nie jakichś „windykatorów”); zmianom ulegają, między innymi, dotyczące eksmisji przepisy prawne – zarówno zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego (K.p.c.), jak i w innych aktach prawnych (np. art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów…).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Źródła uzyskiwania dochodów (np. praca zarobkowa lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego) przez osobę korzystającą z mieszkania są bez znaczenia prawnego w zakresie szczególnie Pana (Państwa) interesujących zagadnień – np. możliwości dokonywania czynności egzekucyjnych lub wytaczania powództw (w tym powództwa przewidzianego dla ochrony pokrzywdzonego wierzyciela).

Wspomniana przez Pana „skarga Pauliańska” to specyficzny rodzaj roszczenia, znany już w starożytności (łacińska nazwa: actio Pauliana). Dotyczące tego roszczenia (mającego na celu ochronę pokrzywdzonego wierzyciela) przepisy prawne w Polsce zawarto w artykułach: od 527 do 534 Kodeksu cywilnego (K.c.). Wspomniany przez Pana pięcioletni okres występowania z takim roszczeniem ustawodawca uregulował w artykule 534 K.c., który stanowi: „Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności”. Wytoczenie powództwa zależy od decyzji tego, kto uważa, że określone roszczenie mu przysługuje; to dotyczy (między innymi) wierzyciela, który uważa się za pokrzywdzonego przez czynność prawną. Wynik procesu cywilnego lub innej sprawy cywilnej – zwłaszcza prowadzonej w sposób umożliwiający rzeczywistą sporność (kontradyktoryjność) – zależy od różnych okoliczności. Do najważniejszych zalicza się odpowiednia aktywność w postępowaniu (art. 230 K.p.c.) oraz wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne (art. 6 K.c., art. 232 K.p.c.).

W przypadku rozpatrywania „skargi Pauliańskiej” powinno uwzględnić się zarówno okoliczności obiektywne, jak i subiektywne. Duże znaczenie mają domniemania prawne, np. dotyczące bliskich relacji między stronami czynności prawnej (której dotyczy „skarga Pauliańska”) lub rodzaju czynności prawnej (której taki spór dotyczy).

Umowa darowizny (art. 888 i następne K.c.) nie tylko skutkuje przeniesieniem własności (art. 155 K.c.), ale także objęta jest domniemaniem prawnym, które zwiększa ryzyko dla stron umowy darowizny (art. 529 K.c.). Zwiększone ryzyko wiąże się także z bliskimi relacjami (nie tylko rodzinnymi) między stronami czynności prawnej, której „skarga Pauliańska” dotyczy (art. 527 K.c.).

Pan użył określenia „zadośćuczynienie”. W prawie słowa „zadośćuczynienie” używa się na ogół w celu określenia jednego z rodzajów roszczeń (art. 24 K.c.) – związanych z naruszeniem dóbr osobistych (art. 23 K.c.). Zadośćuczynienie to jeden z rodzajów roszczeń majątkowych; wśród nich mogą być zarówno roszczenia odszkodowawcze, np. z tytułu: wyrządzenia szkody wskutek tak zwanego deliktu cywilnego (art. 415 i następne K.c.), zapłaty (np. za towar lub usługę), kary umownej (przewidzianej w umowie), domagania się zwrotu rzeczy darowanej w przypadku odwołania darowizny (art. 898 i następne K.c.), wypłacenia zachowku (art. 991 i następne K.c.) – a o zachowku wspominam, ponieważ przy jego obliczaniu (art. 993 i następne K.c.) uwzględnia się wartość darowanych składników majątkowych.

Nie wiem, jaki potencjalny spór prawny Pan miał na uwadze, formułując pytanie główne. Jednak (na wszelki wypadek) proszę zwrócić uwagę na brzmienie artykułu 530 K.c.: „Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała”. Jak widać, także w takich sytuacjach ustawodawca dopuszcza możliwość wytoczenia powództwa o nazwie „skarga Pauliańska”; jednak sformułowanie artykułu 530 K.c. sprawia, że osoba występująca na drogę sądową w związku z taką sytuacją ma więcej obowiązków (zwłaszcza dowodowych) – w odniesieniu do czynności prawnych odpłatnych (np. umową: sprzedaży, zamiany, dożywocia). Umowa darowizny jest umową specyficzną, bo na jej podstawie dochodzi do jednostronnego przesunięcia majątkowego (z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego), więc – także w okolicznościach uregulowanych artykułem 530 K.c. – ryzyko może być spore.

Jak wyżej wspomniałem, do przeniesienia własności (art. 155 K.c. w związku z art. 140 K.c.) może dojść poprzez zawarcie umów różnego rodzaju (nie tylko dosłownie wskazanych w art. 155 K.c.). Gdyby dla Państwa – w tym dla (potencjalnej) obdarowanej – ważne były okoliczności, których dotyczy art. 530 K.c., można by rozważyć zawarcie innej umowy (niż umowa darowizny); być może inna umowa (np. umowa dożywocia lub umowa sprzedaży) okazałaby się właściwa także z uwagi na przepisy o zachowku.

Sytuacje prawne często są złożone. Jedne okoliczności (np. przewidziane artykułem 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn – zwolnienie podatkowe) mogą przemawiać za umową darowizny. Inne zaś (np. związane z art. 530 K.c. lub z obliczaniem zachowku) mogą przemawiać za umową odpłatną, np. za umową dożywocia (art. 908 i następne K.c.); niestety, część urzędów skarbowych uprawnienia dożywotnika (na ogół byłego właściciela) traktuje jako dochód (do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

Bardzo ważne dla Państwa – gdyby Państwo mieli mieszkać w cudzym mieszkaniu (np. przez Państwa zbytym) – jest zapewnienie sobie tytułu prawnego do zajmowania cudzego lokalu. Użyczenie (art. 710 i następne K.c.) lub najem (art. 535 i następne K.c.) w kontekście dokonania darowizny mogłoby być zarówno dziwne, jak i stanowiłoby słabe zabezpieczenie Państwa uprawnień. O wiele silniejsze są uprawnienia dożywotników lub status osoby uprawnionej do używania cudzego mieszkania na podstawie służebności osobistej (art. 296 i następne K.c.) – np. służebności mieszkania (art. 301, 302 K.c.).

Przeniesienie własności powinno być przez notariusza „zgłaszane” (przez odpowiedni wniosek) do sądowego wydziału ksiąg wieczystych. Uprawnienia dożywotników na ogół są ujawniane w księgach wieczystych (choć dobrze jest o to wnioskować i sprawdzać, czy doszło do wpisania prawa dożywocia w księdze wieczystej). Jednak służebności są wpisywane na wniosek – dobrze jest wnioskować o to w akcie notarialnym, w którym ustanawiana jest służebność (np. służebność mieszkania); między innymi dlatego, że służebność osobista często zniechęca bank lub inną instytucję finansową do udzielania kredytu (pożyczki), jeśli zabezpieczenie hipoteczne miałoby zostać ustanowione na lokalu już obciążonym służebnością osobistą (np. służebnością mieszkania).

Wskazany w art. 534 K.c. termin (pięcioletni) traktowany jest jako termin prekluzyjny; charakter tego terminu wyklucza wytoczenie powództwa po upływie takiego okresu. Przed upływem terminu wytoczenie powództwa jest prawnie dopuszczalne – od stron procesu cywilnego (w tym od ich odpowiedniej aktywności) może zależeć wynik sporu prawnego. Proszę pamiętać, że ustawodawca dopuszcza (np. w art. 5 K.c.) bronienie się przy pomocy „klauzul generalnych”, np. przez odwołanie do zasad współżycia społecznego; chodzi o możliwość przedstawiania zarzutów, a więc niezbędna jest własna aktywność (bez czekania na „troskę sądu”).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zobowiązania byłych wspólników spółki jawnej

Czy można wnieść roszczenie w stosunku do byłych wspólników upadłej spółki jawnej na podstawie posiadanego nakazu zapłaty, który nie został zgłoszony do masy upadłościowej i wierzyciel nie skorzystał z możliwości zaspokojenia swoich roszczeń, a obecnie po sześciu latach domaga się pełnego rozliczenia wraz z odsetkami oraz opłatami sądowymi i komorniczymi? Nakaz zapłaty wydano w 2004 r., upadłość spółki nastąpiła w 2005 r. (wykreślenie z KRS).

Opłata za odnalezienie majątku dłużnika

Komornik zajął mi konto z racji zadłużenia na rzecz innej firmy. W dniu wczorajszym otrzymałem informację, że została naliczona mi opłata za odnalezienie majątku dłużnika zgodnie z art. 53a § 2. Dlaczego taka opłata została naliczona, skoro komornik nie szukał majątku, tylko od razu zajął konto?

Jak kontrolować sprawę w e-sądzie?

Firma telekomunikacyjna scedowała moje zadłużenie wynikające z niewywiązywania się z opłat abonamentowych przeze mnie na zewnętrzną firmę windykacyjną. Ta firma wystawiła mi wezwanie do zapłaty na kwotę 5300 złotych z terminem płatności na dzień 6 maja, który przesłała mi listem zwykłym w takim terminie, że list dotarł do mnie 10 maja tego roku. W podjętym przeze mnie natychmiast kontakcie telefonicznym poinformowałem, że spłacę wymaganą należność w ciągu 14 dni, co uczyniłem. Po wpłacie poinformowano mnie telefonicznie, że mam dopłacić kolejne 2200 złotych tytułem kosztów e-sądu , do którego ta firma skierowała moją sprawę już 30 maja, mimo że potwierdza w rozmowie wpływ otrzymanej kwoty. Co mam teraz zrobić? Jak kontrolować sprawę w e-sądzie i jak bronić się przed koniecznością zapłaty długu 2 raz?

Zakup nieruchomość z hipoteką przewyższającą jej wartość

Teść prowadzi firmę, ale ma duże problemy z wypłacalnością. Posiada dom, w którym ja z żoną mieszkamy, ale nieruchomość została obciążona hipoteką. Chcielibyśmy kupić ten dom, obawiam się jednak, że wpakujemy się w kłopoty. Problem stanowi obciążenie hipoteki i fakt bliskiego pokrewieństwa. Chcemy uniknąć sytuacji, gdy po 2-3 latach ktoś powoła się na skargę Pauliańską, unieważniając sprzedaż i obciążając nas długami teścia. Dodatkowo w ostatnim czasie dopisano w księdze hipotekę przymusową z urzędu skarbowego na kwotę przekraczającą trzykrotnie wartość domu – 2 miliony zł. Oprócz tego są pomniejsze obciążenia i hipoteka przymusowa z ZUS. Co ryzykujemy, kupując dom z hipoteką przekraczającą jego wartość? Czy taki dom da się w ogóle sprzedać, aby nie przejąć zobowiązań? Czy lepiej rozejrzeć się za innym domem?

Sprawa o zwrot nienależnego wyegzekwowanego świadczenia

Na skutek błędnego doręczenia nakazu zapłaty – zanim jeszcze mogłem wnieść sprzeciw wskutek przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu – całość należności zasądzonej nakazem została ode mnie wyegzekwowana. Z powodu uzyskania zaspokojenia wierzyciel cofnął pozew. Tym samym zrezygnował z merytorycznego dowiedzenia zasadności powództwa, egzekucja natomiast toczyła się na podstawie nakazu zapłaty wyeliminowanego następnie z obrotu prawnego. Z uwagi na wyegzekwowanie roszczenia wniosłem o zwrot wyegzekwowanych kwot na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu – nienależnym świadczeniu, podając, że upadła podstawa, na jakiej uzyskano zasądzone kwoty. Sąd uznał, iż moje roszczenie zostało uprawdopodobnione i orzekł o zabezpieczeniu. Pytania: Jak pozwany może w sądzie bronić się przed zwrotem świadczenia? Czy w wyniku cofnięcia pozwu bieg przedawnienia roszczenia nie został przerwany mimo czynności komorniczych?

Komornik a zakup samochodu przez żonę

Mąż ma nad sobą komornika. Czy ja jako żona, kupując w tym momencie samochód i rejestrując go na siebie będę żyła w obawie, że zajmie go komornik?

Darowizna mieszkania od zadłużonych rodziców

Moi rodzice darowali mi mieszkanie. Są po rozwodzie i mają rozdzielność majątkową 50% + 50%. Mieszkanie było obciążane hipoteką, którą spłaciłam częściowo, i poprosiłam o jej zniesienie. Moi rodzice zadłużają się. Ile lat jestem w niebezpieczeństwie, że jeżeli będzie ich poszukiwał komornik, ja jestem odpowiedzialna za ich długi?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »