Indywidualne porady prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Czy dłużnik po bezpośrednim zaspokojeniu wierzyciela może złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego komorniczego? Jeśli tak, na jakiej podstawie? Jak długo komornik może zwlekać z wydaniem decyzji o umorzeniu postepowania egzekucyjnego?
Kwestię umorzenia postępowania egzekucyjnego regulują kolejne przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie z art. 823 postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania – od ustania przyczyny zawieszenia.
Art. 824 § 1: postępowanie umarza się w całości lub w części z urzędu:
Art. 825: organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub w części na wniosek:
Są to jedyne możliwości umorzenia postępowania egzekucyjnego. Z innych powodów komornik umorzyć postępowania egzekucyjnego nie może. Nie ma możliwości umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika.
Gdy dłużnik przedstawi dowód zapłaty na ręce wierzyciela i będzie to obejmowało także wszystkie koszty i odsetki, wówczas komornik powinien zakończyć postępowanie egzekucyjne, naliczyć koszty. Taki wniosek może złożyć tylko wierzyciel. Dłużnik ma natomiast dwie drogi:
Na wniosek wierzyciela musi umorzyć postępowanie NATYCHMIAST.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika