Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS może nałożyć hipotekę na dom?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-29

Mieszkam z byłym mężem, od 3 lat (jeszcze przed rozwodem) mamy zniesioną współwłasność. Były mąż generuje długi, m.in. nie opłaca składek. Czy ZUS może zainteresować się domem i nałożyć hipotekę?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.

Z kolei ust. 3a pkt 1 ustawy mówi, że przedmiotem hipoteki przymusowej może być część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział dłużnika.

Proszę zwrócić uwagę szczególnie na drugi z powołanych przepisów – mówi on o hipotece na udziałach. Wyjaśnię, że skoro jest Pani po rozwodzie ze swoim mężem, to oznacza, że automatycznie wszystko, co stanowiło majątek wspólny Pani i męża, przekształciło się z tym momentem we współwłasność w częściach wspólnych. Domniemywam, że wcześniej była ustanowiona pomiędzy Państwem wspólność majątkowa, ale majątek do dnia dzisiejszego nie został podzielony. Piszę o tym dlatego, że w tej chwili są Państwo współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych, a zatem mąż, jeśli nie reguluje na bieżąco składek, a jest właścicielem ułamkowej części nieruchomości, niestety może się spodziewać wpisu hipoteki na swój udział na nieruchomości.

Nie będzie to jednak hipoteka na całej nieruchomości, a jedynie na udziale, ponieważ Pani nie odpowiada za aktualnie powstałe długi męża. Zgodnie bowiem z art. 31 o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. W tym zakresie odwołam się zatem do treści art. 110 Ordynacji, który mówi, że rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Skoro zatem długi męża pochodzą z zakresu – po uzyskaniu rozwodu to nie będzie Pani za nie nijak odpowiedzialna, a odpowiedzialność ta będzie dotyczyć jedynie Pani męża.

Reasumując, ZUS będzie mógł ustanowić hipotekę przymusową na udziale w nieruchomości przysługującym Pani mężowi (zakładając, że nie ma podziału nieruchomości bo jeśli jest i Pani jest jedyną właścicielką nieruchomości to oczywiście nie może), a nie na całej nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »