Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS może nałożyć hipotekę na dom?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-29

Mieszkam z byłym mężem, od 3 lat (jeszcze przed rozwodem) mamy zniesioną współwłasność. Były mąż generuje długi, m.in. nie opłaca składek. Czy ZUS może zainteresować się domem i nałożyć hipotekę?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.

Z kolei ust. 3a pkt 1 ustawy mówi, że przedmiotem hipoteki przymusowej może być część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział dłużnika.

Proszę zwrócić uwagę szczególnie na drugi z powołanych przepisów – mówi on o hipotece na udziałach. Wyjaśnię, że skoro jest Pani po rozwodzie ze swoim mężem, to oznacza, że automatycznie wszystko, co stanowiło majątek wspólny Pani i męża, przekształciło się z tym momentem we współwłasność w częściach wspólnych. Domniemywam, że wcześniej była ustanowiona pomiędzy Państwem wspólność majątkowa, ale majątek do dnia dzisiejszego nie został podzielony. Piszę o tym dlatego, że w tej chwili są Państwo współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych, a zatem mąż, jeśli nie reguluje na bieżąco składek, a jest właścicielem ułamkowej części nieruchomości, niestety może się spodziewać wpisu hipoteki na swój udział na nieruchomości.

Nie będzie to jednak hipoteka na całej nieruchomości, a jedynie na udziale, ponieważ Pani nie odpowiada za aktualnie powstałe długi męża. Zgodnie bowiem z art. 31 o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. W tym zakresie odwołam się zatem do treści art. 110 Ordynacji, który mówi, że rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Skoro zatem długi męża pochodzą z zakresu – po uzyskaniu rozwodu to nie będzie Pani za nie nijak odpowiedzialna, a odpowiedzialność ta będzie dotyczyć jedynie Pani męża.

Reasumując, ZUS będzie mógł ustanowić hipotekę przymusową na udziale w nieruchomości przysługującym Pani mężowi (zakładając, że nie ma podziału nieruchomości bo jeśli jest i Pani jest jedyną właścicielką nieruchomości to oczywiście nie może), a nie na całej nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »