Czy zakup wierzytelności przerywa bieg przedawnienia?

Autor: Marek Gola

Otrzymałem odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po osobie, która pozostawiła po sobie zadłużenie. Z wnioskiem występuje firma windykacyjna. Zadłużenie wynika z umowy pożyczki. Termin ostatniej raty przypadał na dzień 23 kwietnia 2014 r. W dniu 22 kwietnia 2017 r. firma windykacyjna nabyła wierzytelność. Czy zbycie wierzytelności na dzień przed przedawnieniem pogarsza moją sytuację procesową?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy zakup wierzytelności przerywa bieg przedawnienia?

Dług w spadku i co dalej?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji.

Przedawnienie wierzytelności

Zakup wierzytelności nie powoduje przerwania biegu przedawnienia, a więc obecnie wierzytelność jest przedawniona. Nie powoduje to jednak wygaśnięcia wierzytelności. Mamy do czynienia z wierzytelnością niepełną, której w razie skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia nie można dochodzić w drodze egzekucji. Także sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie powoduje przerwania biegu przedawnienia. Dopiero skierowanie powództwa o zapłatę, powoduje przerwanie biegu przedawnienia. W opisanym przez Pana przypadku wydaje się, że roszczenie już jest przedawnione, a firma windykacyjne liczy jedynie na to, że kierując sprawę o zapłatę – po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – osoba odpowiedzialna za długi uchybi termonowi do skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia.

W sytuacji kredytu spłacanego ratalnie – raty miesięczne – wymagalność każdej z rat następuje w innym terminie. Podkreślenia wymaga, iż przedawnienie nie jest brane przez sąd z urzędu, co powoduje, iż zarzut przedawnienia musi być złożony w postępowaniu sądowym w sprzeciwie od nakazu zapłaty. Zasadnym jest zatem wniesienie do sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty, względnie odpowiedzi na pozew, w którym wnosić będzie Pan o oddalenie powództwa z uwagi na przedawnienie roszczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »