Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ruchomości rodziców są zagrożone zajęciem komorniczym za długi syna?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-09-06

Mój syn jest zameldowany od urodzenia w mieszkaniu razem ze mną i moja żona. Miał swój pokój z osobnym wejściem, z naszych pomieszczeń nie korzystał. Obecnie jest w zakładzie karnym i ma długi. Oczekujemy na wizytę komornika, który pewnie dokona przeszukania domu i zajmie rzeczy syna. Czy ruchomości rodziców są zagrożone zajęciem komorniczym za długi syna? Czy musimy go wpuścić do naszego mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności pragnę wyraźnie podkreślić, iż sytuacje, które są opisywane przez media wszelkiego rodzaju, należą do rzadkości i są przykładami skrajnymi. Ja w czasie swojej kilkuletniej praktyki ani razu nie spotkałem się z sytuację, kiedy byłaby wątpliwa własność ruchomości i komornik zająłby taką rzecz.

Jeżeli syn co do zasady zajmuje osobne pomieszczenie, do którego prowadzi osobne wejście, nie ma powodów do tego, by Państwa wyposażenie nieruchomości traktować jako wyposażenie jego lokalu i, co więcej, stanowiące jego własność. Żaden komornik działający na zasadach prawa nie powinien zająć ruchomości innych aniżeli stanowiących własność dłużnika, co do których nie ma wątpliwości. Jeżeli wątpliwość się pojawia, to takie zajęcie nie ma prawa mieć miejsca. Pomimo wszystko z daleko posuniętej ostrożności na Państwa miejscu próbowałabym odnaleźć potwierdzenia, paragony, faktury, wydruki z rachunku bankowego w przypadku płatności kartą, celem wykazania, że przedmioty będące na wyposażeniu domu nie są własnością syna, lecz Państwa.

Uchronić przed zajęciem ruchomości możecie się Państwo w ten sposób, że albo przedłożycie faktury imienne, z których będzie wynikało, że nabywcą była osoba inna aniżeli Państwa syn, bądź też potwierdzenia zapłaty kartą bankomatową, debetową, kredytową prowadzoną na osobę trzecią. Taka dokumentacja w zasadzie będzie dla Państwa niemal 100% gwarancją ochrony przed zajęciem.

Ponadto, w mojej ocenie, jeżeli syn otrzymał już zawiadomienie o wszczęciu egzekucji przeciwko niemu, to powinien w wyjaśnieniach składanych do komornika wskazać na przedmioty stanowiące jego własność. Bierność syna w toku postępowania egzekucyjnego może być przez komornika źle odbierana, tj. jako próba uzyskania czasu na ukrycie majątku ruchomego. Dobrze byłoby, gdyby syna z zakładu karnego wysłał do komornika pismo lub też zadzwonił do niego ze wskazaniem, gdzie zamieszkuje i z czego korzysta. Nie widzę jednak powodu do tego, by wpuszczać komornika do kuchni czy innych pomieszczeń, jeżeli syn z nich nie korzysta.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »