Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę spłacać dług u komornika?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-11-12

Czy muszę spłacać dług u komornika z tytułu dzierżawy nieruchomości? Tytuł wykonawczy wydany przez sąd jest z 2003 roku.

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pana pytania wynika, że zastanawia się Pan, czy musi spłacać zadłużenie z tytułu dzierżawy nieruchomości, jeżeli tytuł wykonawczy pochodzi z 2003 r.

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, kiedy orzeczenie stało się prawomocne (dzień). Następnie ustalić, czy po jego wydaniu było prowadzone postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, to kiedy wniosek o wszczęcie egzekucji został złożony u komornika, a także kiedy postępowanie egzekucyjne zostało zakończone. Od tych dat konieczne jest wyliczenie 10 lat.

Powyższe wynika z treści art. 125 § 1 K.c., zgodnie z którym roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Innymi słowy, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku nakazującego zapłatę w terminie 10 lat wszczęto postępowanie egzekucyjne, to nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, co powoduje, że po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel może domagać się wszczęcia kolejnego postępowania egzekucyjnego.

Nie sposób zatem jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie, nie mając wiedzy, czy po 2003 r. wierzyciel składał pisma do komornika, czy też nie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pozew po dacie wyegzekwowania należności

W 2015 r. został złożony wniosek o wszczęcie egzekucji – nakaz zapłaty z 2002 r., klauzula nadana, poprzednia egzekucja została umorzona...

Czy ruchomości rodziców są zagrożone zajęciem komorniczym za długi syna?

Mój syn jest zameldowany od urodzenia w mieszkaniu razem ze mną i moja żona. Miał swój pokój z osobnym wejściem, z naszych pomieszczeń...

Częściowa spłata zaległych faktur a wpis do KRD

Prowadzę działalność gospodarczą i ostatnio zdarzyło się, że nie uregulowałem należności u jednego kontrahenta. Mam zaległe dwie faktury,...

Zajmowanie zasiłku przedemerytalnego przez komornika

Otrzymuję zasiłek przedemerytalny w wysokości 1600 zł. Komornik pozostawia mi 400 złotych. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Czy komornik ma prawo egzekwować alimenty od mojej żony?

Czy w świetle istniejącej pomiędzy nami (małżonkami) umowy o rozdzielności majątkowej istnieje zagrożenie, że komornik ma prawo egzekwować...

Firmy windykacyjne nękają za stare długi zmarłego

Od pewnego czasu niepokoją mnie firmy windykacyjne. Ma to związek z zakupem na raty, jakiego dokonał mój ojciec przed śmiercią. Zmarł...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »