Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć pieniądze na koncie przekazane na inny cel?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-25

Czy komornik może zająć pieniądze na moim koncie, które przekazała mi córka na spłatę niedużego długu u koleżanki?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, kto jest dłużnikiem, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Komornik nie ma bowiem prawa, ot tak, zająć rachunku bankowego kogokolwiek, lecz czyni to na podstawie posiadanego tytułu wykonawczego i na wniosek wierzyciela.

Trzeba bowiem wskazać na treść art. 797 § 1 K.p.c., zgodnie z którym – we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy. „Jak się zaznacza w piśmiennictwie, określenie sposobu egzekucji jest w zasadzie dla organu egzekucyjnego wiążące (nie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji ze składników majątku dłużnika niewskazanych we wniosku)”*.

Jeżeli Pan nie jest dłużnikiem, to nie widzę możliwości, by zająć środki znajdujące się na Pana rachunku bankowym. Jeżeli natomiast jest Pan dłużnikiem, a rachunek bankowy jest zajęty przez komornika, to środki, które na ten rachunek wpłynęły, tracą swoją indywidualność i stają się Pana aktywami na tymże rachunku, co z kolei powoduje, że jeżeli komornik już prowadzi egzekucję z rachunku, ma prawo je zająć bez względu na to, od kogo pochodzą i jakie było ich przeznaczenie.

* Andrzej Jakubecki (red.) Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, Opublikowano: LEX/el. 2016

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego komorniczego po zaspokojeniu wierzyciela

Czy dłużnik po bezpośrednim zaspokojeniu wierzyciela może złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego komorniczego? Jeśli tak,...

Czy komornik może zająć angielskie konto?

Moje pytanie dotyczy długów z Polski za granicą. Jestem od niedawna w Anglii, pracuję i mam konto w banku. Czy komornik z Polski może...

Naruszenie prawa osoby trzeciej przez egzekucję

Sprawa dotyczy naruszenia prawa osoby trzeciej przez egzekucję. Jestem zameldowany w domu, który od 6 miesięcy jest własnością mojej żony (zniesienie...

Zajęcie ruchomości nienależącej do dłużnika

Otrzymałem od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Prawdopodobnie czeka mnie wizyta komornika w mieszkaniu. Z niepełnosprawną żoną...

Jak przesunąć termin drugiej licytacji nieruchomości?

Za 3 dni mam wyznaczony drugi termin licytacji nieruchomości. Czy jest jakiś sposób, żeby ją przesunąć w czasie? Kilka dni temu zapukał do mnie jakiś...

Zajęcie konta firmowego bez powiadomienia

Prowadzę firmę i miałem niezapłacone odsetki i koszta windykacji za zaległą fakturę, którą zapłaciłem po terminie. Dzisiaj komornik zajął...

Potrącanie alimentów z pensji mimo zajęcia komorniczego

Czy pracodawca na podstawie sądowego protokołu ugody o alimenty opatrzonego w klauzulę wykonalności może bez pośrednictwa komornika potrącać...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »