Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć moje pobory?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-08-13

Moja matka nie płaciła przez długi czas czynszu i dopuściła do powstania dużego zadłużenia mieszkania. Od ponad 20 lat nie mieszkam razem z matką i nie jestem tam zameldowany. Czy komornik może zająć moje pobory?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeks cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że zastanawia się Pan, czy może być przeciwko Panu prowadzona egzekucja w związku z zadłużeniem mieszkania, do którego dopuściła Pana matka. Od ponad 20 lat nie zamieszkuje Pan z matką i nie jest Pan w mieszkaniu zameldowany.

Wyraźnie podkreślić należy, iż najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pana zapytania ma przepis art. 6881 K.c., zgodnie z którym za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

Tym samym, o ile nie zamieszkuje Pan w lokalu, a także nie jest Pan w nim zameldowany, nie może być Pan obciążony opłatami związanymi z utrzymaniem ww. lokalu.

Bez względu jednak na wszystko dla pewności sytuacji na Pańskim miejscu udałbym się do zarządcy lokalu i ustalił, czy w „teczce lokalu” nie ma dokumentu, z którego wynikałoby, że jednak Pan w ww. mieszkaniu mieszka. Jako osoba na co dzień reprezentująca spółdzielnie mieszkaniowe mam świadomość, iż w aktach lokalowych znajdują się różne dokumenty. Bywa także bardzo często tak, że osoby wyprowadzające się z mieszkania nie informują o tym zarządcy, narażając się na współodpowiedzialność.

Nawet gdyby doszło do postępowania sądowego to nie widzę powodów, by obciążać Pana kosztami utrzymania mieszkania, a tym samym, by można było przeciwko Panu kierować egzekucję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy sprzedać dług firmie windykacyjnej?

Pożyczyłem kilka razy znajomemu pieniądze, to znaczy przelałem na jego konto. W sumie wyszło 6000 zł. Teraz nie chce zwrócić. Jeśli go podam do firmy...

Umowa z wierzycielem a wszczęcie egzekucji

Otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, której jestem właścicielem. Czy zasadne i dopuszczalne jest wniesienie...

Zbieg egzekucji komorniczych

Posiadamy wspólnie z mężem egzekucję komorniczą u jednego komornika i płacimy dobrowolnie 1500 zł miesięcznie, mąż u drugiego...

Czy komornik może ściągnąć dług od matki, żonatego syna który z nią nie mieszka?

Mam wykupione mieszkanie na własność. Mam syna, który założył własną rodzinę, wziął ślub. U mnie nie mieszka, ale jest zameldowany....

Zajęcie komornicze za niezapłacone faktury sprzed lat

W dniu dzisiejszym, sprawdzając stan konta, zauważyłem, że mam zajęcie komornicze. Okazało się, że zajęcie jest za niezapłacone faktury sprzed kilku lat....

Jak postąpić, aby nie płacić niezasłużonych zaległości alimentów?

Za mną wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, alimenty na dziecko i alimenty na byłą żonę. Z tego co wiem po 5 latach, o ile była żona...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »