Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć moje pobory?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-08-13

Moja matka nie płaciła przez długi czas czynszu i dopuściła do powstania dużego zadłużenia mieszkania. Od ponad 20 lat nie mieszkam razem z matką i nie jestem tam zameldowany. Czy komornik może zająć moje pobory?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeks cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że zastanawia się Pan, czy może być przeciwko Panu prowadzona egzekucja w związku z zadłużeniem mieszkania, do którego dopuściła Pana matka. Od ponad 20 lat nie zamieszkuje Pan z matką i nie jest Pan w mieszkaniu zameldowany.

Wyraźnie podkreślić należy, iż najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pana zapytania ma przepis art. 6881 K.c., zgodnie z którym za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

Tym samym, o ile nie zamieszkuje Pan w lokalu, a także nie jest Pan w nim zameldowany, nie może być Pan obciążony opłatami związanymi z utrzymaniem ww. lokalu.

Bez względu jednak na wszystko dla pewności sytuacji na Pańskim miejscu udałbym się do zarządcy lokalu i ustalił, czy w „teczce lokalu” nie ma dokumentu, z którego wynikałoby, że jednak Pan w ww. mieszkaniu mieszka. Jako osoba na co dzień reprezentująca spółdzielnie mieszkaniowe mam świadomość, iż w aktach lokalowych znajdują się różne dokumenty. Bywa także bardzo często tak, że osoby wyprowadzające się z mieszkania nie informują o tym zarządcy, narażając się na współodpowiedzialność.

Nawet gdyby doszło do postępowania sądowego to nie widzę powodów, by obciążać Pana kosztami utrzymania mieszkania, a tym samym, by można było przeciwko Panu kierować egzekucję.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »