Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć diety i ryczałty z umowy-zlecenia

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-10-08

Zatrudniam na umowę-zlecenie kierowcę. Wynagrodzenie z tytułu umowy stanowi jego systematyczny oraz jedyny dochód. Dodatkowo wypłacam mu diety oraz ryczałty z tytułu wyjazdów służbowych do Niemiec zgodnie z obowiązującymi stawkami ustawowymi w danym kraju. Wszystkie świadczenia wypłacam w formie gotówki w walucie polskiej. Czy diety oraz ryczałty za noclegi przy umowie-zlecenia i przy umowie o pracę są tak samo traktowane przez polskie urzędy? Czy komornik może zająć całe lub częściowo którekolwiek z ww. świadczeń?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Zgodnie z art. 775, art. 87 Kodeksu pracy, art. 831 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego, oraz § 3, § 4 ust. 1 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.) diety nie powinny podlegać egzekucji.

 

Zgodnie z art 831 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Nie podlegają egzekucji:

1) sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych;

2) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;

3) prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu;

4)
5) świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pan zatrudnia na umowę-zlecenie. Umów cywilnoprawnych nie dotyczą rygory prawa pracy. Dlatego w tym przypadku firma w ogóle nie ma obowiązku wypłaty diet, chyba że co innego wynika z treści zawartej z kierowcą umowy.

 

Umowa-zlecenie jest umową cywilnoprawną, zawieraną na podstawie przepisów art. 734–751 ustawy Kodeks cywilny. Nie dotyczą jej zatem rygory prawa pracy, chyba że właściwy organ uzna dany stosunek prawny za stosunek pracy

 

Ogólne zasady w przypadku umów cywilnoprawnych są takie, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu tych umów nie podlegają ochronie przed potrąceniami z tytułu zajęć komorniczych.

 

Wynagrodzenie ze zlecenia może być chronione. Jeżeli jest to główne i stałe źródło, umowa cywilnoprawna zawarta jest na dłuższy okres, a wynagrodzenie ma charakter powtarzający się to mogą być tutaj zastosowane przepisy art. 833 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 833 § 2 tego Kodeksu:

 

„Art. 833. §1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

§2. Przepis §1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania”.

W takim przypadku można ubiegać się o to, aby został zastosowany przez komornika art. 87 § 3 Kodeksu pracy. Co oznacza, że wszystkie należności, które zleceniobiorca otrzymuje regularnie, podlegają ochronie przed potrąceniami:

„§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia”.

 

Dlatego należy w tym celu skierować pismo do komornika z żądaniem zastosowania przepisów dotyczących ochrony. W razie sprzeciwu wnieść skargę na czynność komornika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak wstrzymać egzekucję z nieruchomości?

Jestem dłużnikiem wobec trzech różnych wierzycieli. Jeden z nich (bank) złożył wniosek, by egzekucję prowadzić z nieruchomości. Obecnie czynię...

Kiedy iść do komornika z nakazem zapłaty?

Złożyliśmy pozew do sądu o nakaz zapłaty za niezapłacone faktury. Dostaliśmy od sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. I teraz nie...

Czy komornik może zająć moje pobory?

Moja matka nie płaciła przez długi czas czynszu i dopuściła do powstania dużego zadłużenia mieszkania. Od ponad 20 lat nie mieszkam razem z matką...

Czy mogę sam sprzedać mieszkanie i spłacić dług?

Posiadam mieszkanie zakupione na kredyt. W związku z obarczeniem mnie odpowiedzialnością za długi firmy, w której byłam prezesem,...

Trzynasta wypłata dla komornika

Jestem nauczycielem–emerytem od pół roku. Za ubiegły rok księgowa wyliczyła mi tzw. trzynastkę i całość, tzn. 100%, przekazała komornikowi, czy...

Zajmowanie zasiłku przedemerytalnego przez komornika

Otrzymuję zasiłek przedemerytalny w wysokości 1600 zł. Komornik pozostawia mi 400 złotych. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »