Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może upomnieć się o całość długu?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-02-01

W 2010 r. zaciągnąłem pożyczkę gotówkową w wysokości kilku tysięcy. Niestety przestałem spłacać raty, więc bank skierował sprawę do sądu, a sąd do egzekucji komorniczej. Egzekucja została umorzona w 2012 r. Od tamtego czasu nikt się ze mną nie skontaktował w tej sprawie. Teraz chciałbym spłacić dług, ale obawiam się, że komornik może upomnieć się o dużą kwotę (koszty, odsetki itp.). 1. Czy dług nie został już przedawniony? 2. Jak wygląda sprawa odsetek? 3. Jaki wybrać sposób postępowania, aby załatwić sprawę bez dodatkowych kosztów?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Odpowiadając na Pana pytania wyjaśniam, że:

1. Czy dług nie został już przedawniony?

Nie, każde złożenie wniosku egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia. Po przerwie, czyli uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu egzekucji termin ten zaczyna biec od nowa. Zgodnie zaś z art. 125 Kodeksu cywilnego w aktualnym brzmieniu roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

Przepis ten został zmieniony z dniem 9 lipca 2018 r., wcześniej stanowił, że termin przedawnienia wynosi lat 10.

Aczkolwiek istnieją też tzw. przepisy przejściowe i według nich do tych roszczeń, które powstały i nie przedawniły się do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 9 lipca 2018 r. stosuje się nowe przepisy, z tym że jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się na nowo z dniem wejścia nowych przepisów, tj. z dniem 9 lipca. Jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego (starego) terminu przedawnienia wcześniej, to przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W Pana przypadku przedawnienie nastąpiłoby w 2022 roku (10 lat od zakończenia egzekucji), a więc wcześniej niż w ciągu 6 lat od wejścia nowej ustawy, bo to miałoby miejsce w 2024 roku, a zatem poza odsetkami, o czym mowa wyżej, Pana dług nie jest przedawniony.

2. Jak wygląda sprawa odsetek?

Odsetki zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego przedawniają się z upływem lat 3, a więc zawsze na dzień zapłaty musi Pan je sobie wyliczyć na 3 lata wstecz.

3. Jaki wybrać sposób postępowania, aby załatwić sprawę bez dodatkowych kosztów?

Należy skontaktować się bezpośrednio z wierzycielem. Komornik po umorzeniu postępowania nie jest kompetentny do pośredniczenia pomiędzy Panem a wierzycielem.

Wierzycielowi należy zaproponować ugodę np., że spłaci Pan pożyczkę plus nieprzedawnione odsetki za okres lat 3 przykładowo w ratach miesięcznych, czy w inny zaproponowany przez Pana sposób.

Z bankiem na pewno trudno się negocjuje, ale on ma tu status wierzyciela – o ile nie sprzedał długu. Jeżeli sprzedał wskaże Panu nabywcę wierzytelności, a więc aktualnego wierzyciela, do którego będzie się Pan mógł zgłosić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »