Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może coś zabrać przy pracy na umowach za najniższą krajową?

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-12-03

Mam dwie osobne umowy w różnych zakładach. Zarówno w jednym, jak i w drugim zakładzie dostaję najniższą krajową. Czy komornik może mi coś zabrać?

zdjęcie prawnika
Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Zasadą jest, iż w przypadku otrzymywania wynagrodzenia z kilku źródeł, podlega ono na potrzeby postępowania egzekucyjnego sumowaniu. Zasada ta wynika z art. 835 Kodeksu cywilnego:

„Art. 835. Jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.”

Oznacza to, że otrzymując wynagrodzenie za pracę z dwóch źródeł, w wysokości minimalnej krajowej, obawiam się, że co do zasady połowa takiej sumy wynagrodzeń, może zostać zajęta przez komornika. Taki stan rzeczy wynika z art. 871 Kodeksu pracy, który określa kwoty wolne od potrąceń:

„Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.”

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wszczęcie egzekucji przez komornika za czynsz sprzed 10 lat

Dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji przez komornika sądowego. Egzekucja jest prowadzona za czynsz z roku 2005 i początku 2006, czyli...

Zmiana nazwiska a tytuł egzekucyjny

W 2006 roku przyjąłem nazwisko żony. W 2012 roku został wydany tytuł egzekucyjny na moje nazwisko rodowe. Czy w tym przypadku tytuł egzekucyjny jest...

Odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Czy faktycznie wystarczy wysłać do Poczty Polskiej jako odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu RTV pismo z następującej treści:...

Czy mogę powstrzymać licytację mieszkania?

Posiadam kilka spraw u komornika i mieszkanie w kredycie hipotecznym, które regularnie spłacam. Na poczet spraw komorniczych wpłacam co miesiąc...

Czy rodzice mogą się obawiać komornika za długi syna?

Mój brat narobił sobie długów. Z pomocą przyszli mu nasi rodzice, którzy wzięli dla niego kredyt w banku. Brat pracuje i twierdzi, że...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »