Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik ma prawo do prowizji?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-23

Komornik zrobił zajęcie pensji, w tym samym czasie windykacja wierzyciela podaje kwotę z odsetkami do zapłaty. Kwota została przelana na konto wierzyciela w całości. Teraz komornik upomina się o swoją prowizję – czy ma prawo i w jakiej wysokości?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że tak – komornik ma prawo domagać się jego wynagrodzenia w sytuacji, gdy uiścił Pan bezpośrednio wierzycielowi należności, już po wszczęciu egzekucji. Z tego, co Pan napisał, komornik dokonał już czynności egzekucyjnej w postaci zajęcia Pana wynagrodzenia za pracę.

Natomiast opłata ta powinna być w takiej sytuacji niższa, bowiem wierzyciel w tym momencie powinien złożyć wniosek o umorzenie egzekucji wobec zapłaty przez Pana zadłużenia, a to z kolei powoduje, że opłata egzekucyjna winna wynieść jedynie 5% wartości egzekwowanej należności.

Przepis art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi bowiem, że w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego „komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże, w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”.

Dodam jeszcze, że obecnie przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosi 4019,08 zł zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Współwłasność samochodu a komornik

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi...

Komornik w asyście w domu rodziców

Prowadzę działalność gospodarczą (firma jednoosobowa) w Warszawie, ale zarejestrowaną mam w Katowicach, bo tam jestem zameldowany (dom moich...

Licytacja komornicza domu

Za trzy miesiące mam wyznaczoną licytację komorniczą domu. Chciałabym wysłać pismo do banku z prośbą o wycofanie sprawy od komornika...

Umorzenie i ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W 2013 roku otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Sprawa dotyczy mojej byłej spółki. Nakaz zapłaty został do mnie wysłany na adres, pod...

Jaką kwotę jedynego dochodu rodziny może potrącić komornik?

Mam zajęcie komornika z umowy-zlecenia, którą mam na czas nieokreślony. Jest to jedyny dochód rodziny, mam niepełnosprawne dziecko. Jaka kwota może być...

Korespondencja windykacyjna listami zwykłymi

Czy korespondencją windykacyjną przychodzącą do mnie listami zwykłymi mam brać na poważnie?

Czy dłużnik płaci VAT, którym obciążony jest komornik?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę. Później zlecono ściągnięcie długu komornikowi. Do spłacenia zostało mi ok. 900 zł i wtedy dowiedziałem się, że...

Wizyta komornika i windykatora

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym do firmy windykacyjnej. Ta firma przekazała to do komornika. Komornik razem z przedstawicielem tej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »