Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-06-18

W 2010 r. żona wzięła kredyt. Z powodu kłopotów z płatnościami w 2014 r. bank wypowiedział umowę kredytu. Podpisywałem się na umowie jako współmałżonek. Ponad roku temu po bezskutecznej windykacji komornik zamknął sprawę. W tej chwili przyszło do mnie wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej. Czy po takim okresie dług się nie przedawnia? Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Zadał Pan dwa pytania: „Czy po takim okresie dług się nie przedawnia? Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?” Dlatego też starając się odpowiedzieć na nie, szczegółowo wyjaśniam, iż jeśli został wydany np. wyrok czy nakaz zapłaty, a tak musiało być skoro sprawa trafiła do komornika to niestety nie doszło jeszcze do przedawnienia długu, a to dlatego, że zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego (dalej K.c.) roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Zaznaczam jednak, że jeżeli wierzyciel wcześniej wszczynał przeciwko Panu egzekucję termin ten został przerwany. Jak wynika bowiem z przepisu art. 124 § 1 K.c. po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, zaś po myśli art. 123 § 1 pkt 1 K.c. bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Za każdym razem zatem, gdy wierzyciel składa wniosek egzekucyjny przerywa bieg terminu przedawnienia, a po umorzeniu egzekucji termin ten zaczyna biec na nowo.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2008 roku, wydanym w sprawie V CSK 386/07 biegu przedawnienia nie przerywa złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji, wtedy gdy wniosek zostaje następnie zwrócony. Jeśli zaś komornik egzekucję prowadzi, a z opisu stanu faktycznego wynika, że prowadził i umorzył, to doszło skutecznie do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Natomiast, jeśli dług ten został wykupiony przez firmę windykacyjną, a tak może być, bo tego rodzaju dług może być przedmiotem cesji, inaczej zwanej umową przelewu wierzytelności to wówczas firma ta ma prawo dochodzić od Pana zapłaty. Istotą cesji jest bowiem domaganie się m.in. zapłaty od dłużnika.

Jak się podkreśla w orzecznictwie wstąpienie przez osobę trzecią w prawa wierzyciela nie pogarsza sytuacji dłużnika i nadal przysługują mu wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy (art. 513 § 1 K.c.). Dotyczy to również zarzutu przedawnienia, które nie ulega przerwaniu wskutek przejścia wierzytelności na inną osobę. Zmiana dotyczy bowiem strony podmiotowej, a nie treści wierzytelności nabytej przez osobę trzecią (tak SN w wyroku wydanym w sprawie IV CKN 430/01).

Zatem mógłby się Pan bronić zarzutem przedawnienia wobec nabywcy wierzytelności, czyli firmy windykacyjnej jedynie wówczas, gdyby przedawnienie to nastąpiło w stosunku do poprzedniego wierzyciela, jeśli nie nastąpiło – zarzut taki nie będzie skuteczny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy komornik może zająć majątek ze spadku?

Ojciec zmarł w zeszłym tygodniu. Miał majątek wspólny z żoną – dom i kawałek pola. Ojciec w testamencie przekazał swój majątek...

Przedawnienie długu a wpis do KRD

W 2013 r. otrzymałem mandat za przejazd w wyższej klasie PKP. Mandatu nie zapłaciłem. Po upływie tak długiego czasu jedna z firm windykacyjnych...

Zajęcie konta firmowego za zaległe alimenty

Mam przejściowe problemy finansowe, dlatego ostatnio nie płaciłem regularnie alimentów na dziecko i nie w kwocie zasądzonej. Powstała niewielka...

Przedawnienie roszczenia stwierdzonego nakazem zapłaty dopiero po 10 latach

Tydzień temu dostałem pismo od komornika dotyczące zajęcia rachunku bankowego w oparciu o tytuł wykonawczy: nakaz zapłaty w postępowaniu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »