Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co możemy zrobić, żeby nie płacić długu męża sprzed ślubu?

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-13

Mam problem z długiem mojego męża sprzed 11 lat. Małżeństwem jesteśmy 2 lata. Dług dotyczy zlecenia wykonywanego przez męża. Zleceniodawca uznał, że prace zostały źle wykonane i poszedł do sądu. Mąż miał oddać 9000 zł. Teraz komornik wszedł na konto męża. Nie dostaliśmy żadnego pisma dotyczącego sprawy. Byłam u komornika i dowiedziałam się, że dług wynosi już 20 tys. zł. Co możemy zrobić, żeby nie płacić długu męża sprzed ślubu? To dla nas ogromna suma.

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – K.r.io.

Istotne z punktu widzenia Państwa interesu informacją jest wskazanie, iż nie mają Państwo żadnej wiedzy w zakresie podstawy działania komornika.

Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji. W chwili obecnej mogą Państwo skorzystać z uprawnienia opisanego w art. 805 § 2 K.p.c., zgodnie z którym na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginale.

Wskazać należy, że w chwili obecnej Państwo nie mają świadomości, a jedynie mogą przypuszczać, co może stanowić podstawę egzekucji. Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie zasadne jest udanie się przez Państwa lub Państwa pełnomocnika do kancelarii komorniczej celem zapoznania się z oryginałem tytułu wykonawczego. Zgodnie z art. 805 § 2 K.p.c. komornik obowiązany jest okazać dłużnikowi oryginał tytułu wykonawczego na każde jego żądanie w każdym stadium postępowania.

Istota powyższego uprawnienia związana jest z zapewnieniem dłużnikowi prawa do obrony i pełni analogiczną rolę jak doręczenie odpisu pozwu w postępowaniu rozpoznawczym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Powyższe znajduje uzasadnienie w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 1983 r., sygn. akt III CRN 113/83, zgodnie z którym „podjęta przez dłużnika – w trybie art. 805 § 1 k.p.c. – wiadomość o treści tytułu wykonawczego, stwarza możliwość podjęcia przez niego obrony przed tymże tytułem wykonawczym”. Stanowisko wyrażone w tym postanowieniu mimo upływu lat zachowuje swą aktualność.

W mojej ocenie istnieje szansa na wznowienie rozmów z wierzycielem (właścicielem ogrodu) celem polubownego zakończenia sporu. Polubowne zakończenie sporu pozwala bowiem uniknąć kosztów pobocznych, tj. kosztów postępowania egzekucyjnego.

Niestety, ale wierzytelność nie uległa przedawnieniu, bowiem jest ona stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Zgodnie bowiem z art. 125 § 1 K.p.c. roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Zasadne jest zatem ustalenie, na jaki adres kierowane były pisma komornika, a także jaki jest adres wierzyciela. Ustalając powyższe, proszę wystąpić do niego z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego celem ugodowej spłaty zadłużenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »