Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby uniknąć licytacji mieszkania?

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-02-20

Kupiłam mieszkanie z kredytem, nie przypisując go na siebie (został na poprzedniego właściciela). Nie spłacałam kredytu i teraz komornik wyznaczył licytację. Co zrobić, aby uniknąć licytacji mieszkania? Chcielibyśmy z mężem jakoś dogadać się z komornikiem (mamy dodatkową trudność, bo komornik nie odpowiada na nasze telefony).

zdjęcie prawnika
Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Opisane przez Panią zagadnienie w sposób szczegółowy zostało uregulowane w przepisach procedury cywilnej.

Zgodnie bowiem z treścią art. 981 K.p.c., jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję.

Stosownie do treści art. 981 K.p.c. dłużnik wezwany do spełnienia świadczenia przez komornika, w trybie art. 923 K.p.c., ma możliwość zapobieżenia sprzedaży licytacyjnej tylko do zamknięcia przetargu. Jest to końcowy termin, w którym dłużnik może przez zapłatę długu i kosztów postępowania spowodować umorzenie egzekucji z nieruchomości (post. SN z 9.8.2000 r., I CKN 761/00, Legalis).

Z uwagi na powyższe należy podnieść, iż winni Państwo spłacić całe zadłużenie wraz z kosztami egzekucyjnymi. Powinni Państwo skontaktować się z wierzycielem lub z komornikiem i oznajmić, iż chcą Państwo dokonać spłaty należności.

Jeżeli kontakt z komornikiem jest utrudniony to proszę kierować swoje twierdzenia do wierzyciela. Konieczną przesłanką umorzenia egzekucji jest bowiem potwierdzenie przez wierzyciela zaspokojenia jego roszczeń albo także złożenie przez niego wniosku o umorzenie postępowania. Natomiast przedstawione przez dłużnika pokwitowanie dotyczące uiszczenia należności stanowi jedynie podstawę do wstrzymania dalszych czynności przez komornika.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mogą Państwo także dokonać spłaty zadłużenia do rąk komornika – wybór należy do Państwa. Jednak w wypadku uiszczenia należności do rąk wierzyciela bez urzędowego stwierdzenia komornika umorzenie postępowania może nastąpić jedynie na wniosek wierzyciela lub gdy wierzyciel potwierdzi wobec komornika otrzymanie zapłaty.

Proszę pamiętać, iż zgodnie z powyższym przepisem mają Państwo czas na spłatę wierzytelności do zamknięcia przetargu. Dlatego radziłabym nie zwlekać z niniejszym i dokonać spłaty jak najszybciej. Natomiast po zamknięciu przetargu zapłata długu nie będzie już przyjęta przez komornika.

Jeśli uiszczenie należności wraz z kosztami egzekucji ma charakter sporny, dłużnik może złożyć powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (art. 840 K.p.c.).

Proszę więc jak najszybciej skontaktować się z komornikiem – jeżeli nie odbiera telefonów to najlepiej udać się bezpośrednio do jego kancelarii – i ustalić termin spłaty zadłużenia.

Jeżeli uregulują Państwo należność wraz z kosztami egzekucyjnymi, postępowanie zostanie umorzone.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »