Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby odzyskać pożyczone pieniądze byłemu partnerowi?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-08-27

W latach 2014/2015 pozostawałam w związku partnerskim. Upoważniłam partnera do mojego rachunku bankowego. Zrobiłam to, gdyż nie miał żadnych dochodów, a ciążył na nim obowiązek alimentacyjny. Praktycznie pomiędzy nami była umowa, że środki te mu pożyczam, lecz w przyszłość mi je zwróci. Pieniądze na alimenty pożyczałam mu osobiście. Sam natomiast przelewał sobie środki z mojego rachunku na własny. Pieniądze miały być oddane w sierpniu 2015 r., po zakończeniu pracy sezonowej. W sierpniu 2014 r. rozstaliśmy się i ja nigdy nie otrzymałam środków, które mu pożyczył. Jest to niemała kwota, bo ok. 18 tys. zł. Co mogę zrobić, aby odzyskać te pieniądze?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Istotna z punktu widzenia Pani interesu jest treść art. 720 K.c., zgodnie z którym:

„§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.”

Z powyższego wynika, że niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy. Niezachowanie formy pisemnej ma swoje konsekwencje w zakresie dowodowym, albowiem powoduje, że w takiej sytuacji dowód ze świadków, przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki jest dopuszczalny, tylko gdy strona przeciwna zgodzi się na taki dowód, ale tylko przy pożyczce 1000 zł i więcej.

Z opisu wynika, iż pożyczka została udzielona bez zachowania formy pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej umowy pożyczki utrudnia dochodzenie roszczeń, jednak nie czyni tego niemożliwym. Niezwykle istotną kwestię odgrywają przy tego typu sprawach osobowe źródła dowodowe, tj. świadkowie, a także wszelkie dowody potwierdzające pożyczkę, takie jak np. przelew bankowy, potwierdzenie wręczenia środków pieniężnych itp.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dotychczasowe stanowisko sądów, jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, w tego rodzaju sprawach jest bardzo liberalne, albowiem dopuszcza, ze względu na ważne okoliczności, przeprowadzenie dowodów nie tyko z przesłuchania stron, ale także dowód z przesłuchania świadków, a nawet dokumentów, nie zważając przy tym, czy druga strona wyraża na takie czynności zgodę, czy też nie. Muszą jednak w ocenie sądu zaistnieć ważne okoliczności, które będą takie czynności uzasadniały. Nie można jednak opierać się na tego rodzaju „szczęściu”.

Pozew winien wskazywać wszystkie okoliczności faktyczne sprawy towarzyszące zawarciu umowy, z powołaniem się na dowody np. ze świadków. Potwierdzeniem zawarcia umowy pożyczki jest uznanie roszczenia przez pożyczkobiorcę. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż potwierdzenie udzielenia pożyczki może nastąpić w dowolnej formie, tj. w takcie rozmowy telefonicznej, korespondencji mailowej, korespondencji poprzez portal społecznościowy.

Korzystne dla Pani byłoby wystosowanie do byłego partnera wezwania do zapłaty. Wezwanie to w mojej ocenie, z uwagi na brak formalnego charakteru, spowodowałoby, iż pożyczkobiorca w odpowiedzi uznałby dług, określając, że zamierza oddać pieniądze, bez jakiegokolwiek naciskania. Odpowiedź na pismo może zostać potraktowana przez sąd jako uznanie roszczenia. Sytuacja taka nie da Pani 100% gwarancji wygranej, ale w znacznym stopniu ułatwi dochodzenie swoich pieniędzy.

Dobrze byłoby uzyskać takie pismo w formie materialnej, a nie elektronicznej, z podpisem pożyczkobiorcy. Należy zatem wystosować wezwanie do zapłaty, ale wzywające do odesłania pisma na wskazany przez Panią adres i z odpowiedzią, kiedy zamierza oddać pieniądze. Po otrzymaniu takiego pisma można wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. Gdyby pożyczkobiorca uchylał się od takiej formy kontaktu, wówczas zasadnym jest sporządzenie maila, ale w takiej sytuacji pożyczkobiorca zawsze może próbować bronić się, wskazując na okoliczność, iż to nie on był autorem wysłanego do Pani maila.

Musi Pani jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że to na Pani ciąży obowiązek wykazania, że umowa pożyczki była zawarta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wpis w BIK mimo spłacenia kredytu, co robić?

Jesienią 2004 r. dokonałem zakupu na raty (10 rat) produktu za sumę około 2800 zł. Raty spłaciłem w terminie. W grudniu  2016 r. bank...

Dług po rodzicach

Odziedziczyłem dług po rodzicach. Nie posiadam żadnego majątku, jedynie samochód którego współwłaścicielem jest żona. Czy komornik może go zabezpieczyć...

Po ilu latach przedawnia się dług za czesne?

Po jakim czasie przedawnia się roszczenie o czesne? Aktualnie otrzymałem informację z firmy windykacyjnej, że kieruje sprawę do sądu. Od terminu...

Niespłacone pożyczki i debety na koncie

Kilka lat temu wyjechałam z Polski. Zostawiłam niespłacone pożyczki i debety na koncie. Teraz chcę wrócić do Polski. Czy mogę zostać zatrzymana...

Darowizna domu z hipoteką a wypowiedzenie kredytu przez bank

Dłużnik jest właścicielem nieruchomości obciążonej jedynie hipoteką na rzecz banku. Wobec dłużnika został wydany inny nakaz zapłaty, ale roszczenie...

Żona nie chce uczestniczyć w spłacie kredytu

Mamy z żoną kredyt na dużą kwotę. Spłacaliśmy go regularnie do pewnego czasu. Niestety żona została zwolniona z pracy, więc wyjechała za pracą...

Przedawnienie niezapłaconych faktur

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Posiadam trzy nieopłacone faktury wobec jednej firmy. Faktury posiadają kolejno następujące terminy...

Spłata długów spółki z o.o. przez członków zarządu

Mojemu ojcu oraz bratu, jako członkom zarządu spółki z o.o., która nie była w stanie spłacić długów wobec innej firmy, wytoczono sprawę osobowo...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »