Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby odzyskać pożyczone pieniądze?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-02-15

Kilka lat temu pożyczyłam wujkowi pieniądze. Niestety nie podpisaliśmy żadnej umowy, nie został określony termin spłaty. Wujek nie wypiera się, że pożyczył pieniądze, ale aktualnie unika kontaktu ze mną i sądzę, że nie chce oddać mi pieniędzy. O pożyczce wiedziała moja siostra i jej mąż. Co zrobić, aby odzyskać pożyczone pieniądze?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pani pytania wynika, że pożyczyła Pani pieniądze wujkowi. Wujek nie zaprzecza, że pożyczył pieniądze, jednakże odmawia ich wydania. Nie został określony termin spłaty pożyczki. Siostra i jej mąż mają wiedzę o pożyczce. Zastanawia się Pani, co uczynić, by odzyskać pieniądze.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Istotnym z punktu widzenia Pani interesu jest treść art. 720 K.c., zgodnie z którym:

„§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§ 2.Umowa pożyczki, której wartość przenosi tysiąc złotych, powinna być stwierdzona pismem.”

Z powyższego wynika, że niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy. Niezachowanie formy pisemnej ma swoje konsekwencje w zakresie dowodowym, albowiem powoduje, że w takiej sytuacji dowód ze świadków, przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki jest dopuszczalny tylko gdy strona przeciwna zgodzi się na taki dowód, ale tylko przy pożyczce 1000 zł i więcej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niezachowanie formy pisemnej umowy pożyczki utrudnia dochodzenie roszczeń, jednak nie czyni tego niemożliwym. Niezwykle istotną kwestię odgrywają przy tego typu sprawach osobowe źródła dowodowe, tj. świadkowie, a także wszelki dowodu potwierdzające pożyczkę, takie jak np. przelew bankowy, potwierdzenie wręczenia środków pieniężnych, itp.

Dotychczasowe stanowisko sądów, jak pokazuje moja dotychczasowa kilkuletnie praktyka, w tego rodzaju sprawach jest bardzo liberalne, albowiem dopuszcza ze względu na ważne okoliczności przeprowadzenie dowodów nie tyko z przesłuchania stron, ale także dowód z przesłuchania świadków, a nawet dokumentów, nie zważając przy tym, czy druga strona wyraża na takie czynności zgodę czy też nie. Muszą jednak w ocenie sądu zaistnieć ważne okoliczności, które będą takie czynności uzasadniały. Nie można jednak opierać się na tego rodzaju „szczęściu”.

Pragnę wskazać, iż zasadnym byłoby wystąpienie do wujka z pismem (wysłanym pocztą), w którym prosiłaby Pani o zwrot pieniędzy np. w ratach lub wskazanie przybliżonego terminu spłaty. Jednocześnie zwróciłaby się Pani z prośbą o udzielenie odpowiedzi na ww. pismo także w formie pisemnej. Dobrze byłoby, gdyby wujek odpowiedział również w formie pisemnej, wówczas nie trzeba byłoby liczyć na przychylność sądu, albowiem czynność byłaby uprawdopodobniona za pomocą pisma. Jeżeli dysponuje Pani potwierdzeniem przelewu bankowego to dokument taki należy traktować jako pismo, które uprawdopodabnia dokonanie czynności.

Wnosząc do sądu pozew o zapłatę, skieruje Pani roszczenie wobec pożyczkobiorcy. Pozew winien wskazywać wszystkie okoliczności faktyczne sprawy towarzyszące zawarciu umowy, z powołaniem się na dowody np. ze świadków. Potwierdzeniem zawarcia umowy pożyczki jest uznanie roszczenia przez pożyczkobiorcę. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż potwierdzenie udzielenia pożyczki może nastąpić w dowolnej formie, tj. w trakcie rozmowy telefonicznej, korespondencji mailowej, wiadomości na portalu społecznościom.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kredyt hipoteczny na dom a decyzja o rozwodzie

Osiem lat temu wzięliśmy z małżonkiem kredyt hipoteczny na dom. Dwa lata później dokonaliśmy rozdzielności majątkowej i podczas jej trwania...

Długi zaciągnięte przed ślubem

W najbliższym czasie chciałabym wyjść za mąż. Mam jednak spore długi. Mój przyszły mąż obawia się, że będzie musiał po ślubie spłacać moje długi....

Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

Mam wspólnie z mężem wzięty kredyt hipoteczny. 5 lat temu zrobiliśmy rozdzielność majątkową. Niestety od tego czasu mąż nie uczestniczy...

Jak odzyskać pieniądze od znajomego?

Pożyczyłam pieniądze (kilka tysięcy) znajomemu. Miał oddać je po tygodniu. Nie mam podpisanej z nim żadnej umowy. Znajomy ciągle przekłada termin...

Rozbieżności dotyczące wysokości długu

Od kilku miesięcy spłacam zaległe alimenty u komornika dla funduszu alimentacyjnego. Na początku dług wynosił 17 000 zł, a teraz po kilku miesiąc...

Problem z odzyskaniem pieniędzy

W zeszłym roku pożyczyłem znajomemu 10 000 zł bez żadnej umowy. Pieniądze przesłałem z mojego konta na jego konto. Znajomy umówił się ze mną, że...

Oświadczenie dotyczące spłaty zadłużenia

Wziąłem kredyt i pieniądze przekazałem teściom w formie gotówki. Czy jest taka możliwość, żeby napisać oświadczenie dotyczące spłaty...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »