Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co robić, skoro nie dostaję rat spłaty?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-04-13

W zeszłym roku otrzymałam prawomocny wyrok zniesienia współwłasności nieruchomości. Zasądzono spłatę 1/5 wartości domu na moje konto, w dwóch ratach, po 25 tys. zł każda (+ ewentualne odsetki). Termin pierwszej raty spłaty minął, a ja nie dostałam ani grosza. Co mam robić? Czy czekać na termin następnej raty?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Absolutnie nie powinna Pani czekać na termin drugiej raty. Proszę grzecznościowo zadzwonić do dłużnika z informacją, że minął termin płatności, a Pani nie otrzymała środków zgodnie z postanowieniem sądu. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności – należy skierować sprawę do komornika.

Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego lub na podstawie innego tytułu egzekucyjnego jest nadanie klauzuli wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się bowiem tzw. tytułem wykonawczym, który może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego . Poprzez wydanie klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że wyrok (lub inny tytuł egzekucyjny) nadaje się do wykonania. Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Postępowanie o wydanie klauzuli wykonalności toczy się przed sądem.

Wniosek o wydanie klauzuli należy opłacić tzw. opłatą kancelaryjną, za każdą stronicę dokumentu, któremu nadaje się klauzulę wykonalności. Jeśli więc wniosek o wydanie klauzuli wykonalności dotyczy wyroku, który ma dwie strony, wówczas opłata kancelaryjna będzie wynosić dwukrotność opłaty.

Reasumując – wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji – z wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych oraz nieruchomości objętej KW, o której Pani napisała.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zajęcie komornicze rachunku bankowego a spłata kredytu

Komornik zajął mój rachunek bankowy. Czy bank mógł nie pobrać raty kredytu, którą wpłaciłam na to konto? Dodam, że jest to zlecenie stałe, konto...

Czy komornik może zająć diety i ryczałty z umowy-zlecenia

Zatrudniam na umowę-zlecenie kierowcę. Wynagrodzenie z tytułu umowy stanowi jego systematyczny oraz jedyny dochód. Dodatkowo wypłacam mu diety oraz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »