Co robić, skoro nie dostaję rat spłaty?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W zeszłym roku otrzymałam prawomocny wyrok zniesienia współwłasności nieruchomości. Zasądzono spłatę 1/5 wartości domu na moje konto, w dwóch ratach, po 25 tys. zł każda (+ ewentualne odsetki). Termin pierwszej raty spłaty minął, a ja nie dostałam ani grosza. Co mam robić? Czy czekać na termin następnej raty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co robić, skoro nie dostaję rat spłaty?

Brak spłaty z tytułu zniesienia wspólności nieruchomości - jakie kroki podjąć?

Absolutnie nie powinna Pani czekać na termin drugiej raty. Proszę grzecznościowo zadzwonić do dłużnika z informacją, że minął termin płatności, a Pani nie otrzymała środków zgodnie z postanowieniem sądu. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności – należy skierować sprawę do komornika.

Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego lub na podstawie innego tytułu egzekucyjnego jest nadanie klauzuli wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się bowiem tzw. tytułem wykonawczym, który może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego . Poprzez wydanie klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że wyrok (lub inny tytuł egzekucyjny) nadaje się do wykonania. Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Postępowanie o wydanie klauzuli wykonalności toczy się przed sądem.

Wniosek o wydanie klauzuli należy opłacić tzw. opłatą kancelaryjną, za każdą stronicę dokumentu, któremu nadaje się klauzulę wykonalności. Jeśli więc wniosek o wydanie klauzuli wykonalności dotyczy wyroku, który ma dwie strony, wówczas opłata kancelaryjna będzie wynosić dwukrotność opłaty.

Reasumując – wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji – z wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych oraz nieruchomości objętej KW, o której Pani napisała.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »