Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co robić, skoro nie dostaję rat spłaty?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-04-13

W zeszłym roku otrzymałam prawomocny wyrok zniesienia współwłasności nieruchomości. Zasądzono spłatę 1/5 wartości domu na moje konto, w dwóch ratach, po 25 tys. zł każda (+ ewentualne odsetki). Termin pierwszej raty spłaty minął, a ja nie dostałam ani grosza. Co mam robić? Czy czekać na termin następnej raty?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Absolutnie nie powinna Pani czekać na termin drugiej raty. Proszę grzecznościowo zadzwonić do dłużnika z informacją, że minął termin płatności, a Pani nie otrzymała środków zgodnie z postanowieniem sądu. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności – należy skierować sprawę do komornika.

Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego lub na podstawie innego tytułu egzekucyjnego jest nadanie klauzuli wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się bowiem tzw. tytułem wykonawczym, który może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego . Poprzez wydanie klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że wyrok (lub inny tytuł egzekucyjny) nadaje się do wykonania. Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Postępowanie o wydanie klauzuli wykonalności toczy się przed sądem.

Wniosek o wydanie klauzuli należy opłacić tzw. opłatą kancelaryjną, za każdą stronicę dokumentu, któremu nadaje się klauzulę wykonalności. Jeśli więc wniosek o wydanie klauzuli wykonalności dotyczy wyroku, który ma dwie strony, wówczas opłata kancelaryjna będzie wynosić dwukrotność opłaty.

Reasumując – wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji – z wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych oraz nieruchomości objętej KW, o której Pani napisała.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »