Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak zgody na przesyłanie korespondencji od komornika

Autor: Marek Gola

Mój były partner podał w ZUS mój adres do korespondencji. Teraz na mój adres przychodzi korespondencja z ZUS-u i od komornika, którą odbierają moi rodzice. Mieszkanie jest moją własnością, partner nie był u mnie zameldowany. Rodzice bardzo się denerwują taką korespondencją i są już zmęczeni tą sytuacją. Czy mogę skierować pismo do komornika o braku zgody na przesyłanie korespondencji na mój adres? Co w takiej sytuacji robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa przyjęcia korespondencji

Z treści Pani pytania wynika, że Pani były partner w ZUS podał jako adres dla doręczeń Pani miejsce zamieszkania. W mieszkaniu stanowiącym Pani własność nie jest zameldowany. W chwili obecnej na adres ten przychodzi korespondencja z ZUS-u i od komornika. Pani rodzice są już całą sytuacją zmęczeni. Wolą Pani jest doprowadzenie do zaprzestania kierowania korespondencji na adres Pani mieszkania.

W pierwszej kolejności zasadnym jest wskazanie, iż Pani rodzice, a także Pani, w sytuacji kiedy listonosz próbuje doręczyć list polecony na adres Pani zamieszkania, winni odmówić przyjęcia korespondencji ze wskazaniem, by listonosz uczynił na liście adnotację, że adresat listu nie zamieszkuje pod wskazanym adresem.

Nadto, znając organa, które kierują do byłego partnera pisma oraz ich sygnatury (wskazuje Pani, iż korespondencja do tej pory była odbierana) winna Pani jako właściciel lokalu skierować do tychże instytucji pismo, w którym wskaże, że dana osoba (partner) w lokalu tym nie zamieszkuje, a oświadczenie o wskazaniu Pani adresu jako adresu dla doręczeń odbyło się bez uzgodnienia z Pani osobą.

Nadto proszę sprawdzić w CEiDG https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx, czy w tym rejestrze partner nie wskazał miejsca dla doręczeń jako miejsca Pani zamieszkania.

Prócz skierowania do ww. instytucji pisma, z którego wynikać będzie, że partner nie zamieszkuje z Panią, nie przebywa w tym lokalu, może Pani co najwyżej uzyskać z urzędu miasta zaświadczenie o zameldowaniu osób pod Pani adresem, na okoliczność wykazania, iż były partner nie jest zameldowany w tym lokalu.

Reasumując, proszę nie odbierać żadnej korespondencji, a jeżeli ktokolwiek będzie chciał list zostawić, proszę się temu przeciwstawić, wskazując, iż osoba taka nie zamieszkuje pod tym adresem, by listonosz taką adnotację naniósł na korespondencję.

Zobacz też: List polecony do osoby zmarłej

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »