Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak powiadomienia o sprzedaży mieszkania na licytacji

Autor: Katarzyna Siwiec

Sprzedano mieszkanie mojego brata na drugiej licytacji. Do tej pory brat nie dostał żadnej informacji o tym fakcie – ani od komornika, ani z sądu. Dowiedział się o tym fakcie przypadkiem. Czy powinien dostać jakieś powiadomienie i w jakim terminie oraz czy może się od tego jeszcze odwołać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postanowienie o przybiciu

Na początek zacytuję Pani dwa przepisy z Kodeksu postępowania cywilnego, na których opiera się odpowiedź na zadane przez Panią pytanie:

„Art. 987. Po zamknięciu przetargu sąd w osobie sędziego, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę, po wysłuchaniu tak jego, jak i obecnych uczestników.

Art. 996. Postanowienie o przybiciu, które zapadło na posiedzeniu niejawnym, doręcza się wierzycielowi, dłużnikowi, nabywcy i osobom, które w toku licytacji zaskarżyły czynności związane z udzielaniem przybicia, jako też zarządcy, który nie jest dłużnikiem, postanowienie zaś o odmowie przybicia – wierzycielowi, dłużnikowi i licytantowi, który zaofiarował najwyższą cenę.”

Zasadą jest, że sąd wydaje postanowienie na posiedzeniu jawnym, uprzednio wysłuchując osobę, która dała w toku przetargu najwyższą ofertę oraz innych uczestników postępowania. Jedynie w przypadkach kiedy należy np. rozpoznać jakieś skargi sąd odracza wydanie postanowienia najdalej o tydzień. Wówczas z kolei nie wyznacza już kolejnego posiedzenia tylko wydaje postanowienie o przybiciu na posiedzeniu niejawnym.

Jak zakładam po opisie sytuacji, tak było w przypadku Pani brata, jest to oczywiście do sprawdzenia w sądzie lub u komornika, że sąd w dniu licytacji na tym posiedzeniu wydał postanowienie o przybiciu.

Zobacz też: Zajęcie komornicze bez powiadomienia

Zaskarżenie postanowienia

Niestety, ale jest także różnica w zaskarżaniu postanowienia w zależności od tego, czy miało to miejsce na posiedzeniu jawnym (co zakładam), jak i niejawnym.

W tym pierwszym przypadku, aby można było zaskarżyć postanowienie trzeba było w terminie tygodnia od daty ogłoszenia postanowienia złożyć wniosek o uzasadnienie postanowienia i następnie po jego otrzymaniu w terminie 7 dni zażalenie. Postanowień ogłoszonych na posiedzeniu jawnym sąd nie doręcza z urzędu, jedynie na wniosek. Jeśli Pani brat wniosku nie złożył sąd mu postanowienia nie doręczył. Niestety, ale taka jest zasada.

Gdyby postanowienie wydano na posiedzeniu niejawnym sąd doręczyłby je Pani bratu.

Nie napisała Pani kiedy był termin drugiej licytacji, ale zakładam, że dalej niż 7 dni temu.

Teoretycznie jest możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia np. wniosku o uzasadnienie postanowienia, ale wówczas, gdy brat uchybił terminowi nie ze swej winy, np. był obłożnie chory, nieprzytomny, itd. Ewentualna nieznajomość przepisów nie jest niestety przesłanką do przywrócenia terminu.

Reasumując, jeśli wydano postanowienie na posiedzeniu niejawnym nie było obowiązku doręczenia go Pani bratu, a odwołać można się w sposób, który wyżej opisałam.

Przeczytaj też: Odwołanie licytacji komorniczej nieruchomości

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »