|
Opublikowane: 08.12.2009 Autor: Dariusz Kostyra Wezwanie do zapłatyCzy muszę do dłużnika wysłać wezwanie do zapłaty, zanim złożę pozew w sądzie? Generalnie z wyłączeniem przepisów Kodeksu postępowania cywilnego żaden przepis prawa nie przewiduje obowiązku wzywania dłużnika do zapłaty należności przed wystąpieniem na drogę sądową.
Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych.
Powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.
W razie niezłożenia odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania lub reklamacji wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą stosuje się przepis art. 130. Zgodnie zaś z art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym.
poleć pytanie znajomemu
|








