Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2010-09-30 Autor: Łukasz Obrał

Ściąganie wierzytelności za granicą – przepisy wiążące Polskę i Norwegię

Przed kilku laty, mając dobrą pracę i zarobki, zaciągnęłam kilka kredytów, w tym także kredyt mieszkaniowy. Niestety, niedługo potem z przyczyn ekonomicznych rozwiązano ze mną umowę, nie mogłam znaleźć innego zajęcia, więc przestałam spłacać kredyty. Teraz spłacam tylko kredyt mieszkaniowy, ale i on wisi na włosku. Wiem, że kiedy komornik zlicytuje mieszkanie, w pierwszej kolejności spłaci wierzyciela z hipoteki, ale zapewne środki nie wystarczą na spłatę wszystkich wierzytelności. Ostatnio komornik dokonał wpisu w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.
Będąc w tak trudnej sytuacji, zdecydowałam się wyjechać za granicę. Mieszkam i pracuję w Norwegii, która, jak wiadomo, nie jest członkiem Unii Europejskiej. Czy zatem polski komornik, mając wyrok sądu o ściągnięcie należności na rzecz polskich banków, może egzekwować moje długi w Norwegii? Czy sąd w Norwegii, otrzymawszy wniosek o ściągnięcie wierzytelności, może wydać postanowienie o pobraniu tych należności z mojej pensji? I czy w ogóle komornik ma możliwość złożyć wniosek w Norwegii?

Łukasz Obrał

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Jednak kraj ten jest sygnatariuszem wielostronnych umów międzynarodowych, które odnoszą się do obrotu prawnego pomiędzy państwami.

 

Od 1 stycznia 2010 r., ze względu na ratyfikację w dniu 18 maja 2009 r. przez Unię Europejską, a w dniu 1 lipca 2009 r. przez Norwegię, w obrocie prawnym pomiędzy Polską a Norwegią obowiązuje nowa Konwencja o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, podpisana w Lugano dnia 30 października 2007 r.

 

Należy też wspomnieć, że Norwegia podpisała też wcześniej obowiązującą (do 31 grudnia 2009 r.) Konwencję o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, sporządzoną w Lugano dnia 16 września 1988 r.

 

Ze względu na to, że Norwegia i Polska są stronami Konwencji o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, istnieje możliwość, że wierzyciele będą egzekwować swoje należności bezpośrednio na terenie Norwegii.

 

Jeżeli któryś z wierzycieli wystąpi o wykonanie wydanego w Polsce przeciwko Pani orzeczenia, to egzekucję będzie prowadził norweski organ egzekucyjny, nie polski komornik. Polski komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne wyłącznie na terenie Polski.

 

Stosownie do art. 32 Konwencji „orzeczenie” oznacza każde orzeczenie wydane przez sąd państwa związanego niniejszą konwencją, niezależnie od tego czy zostanie określone jako wyrok, postanowienie, nakaz zapłaty lub nakaz egzekucyjny, włącznie z postanowieniem w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania wydanym przez urzędnika sądowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Aby wierzyciel mógł prowadzić egzekucję w Norwegii, musi najpierw dojść do wydania orzeczenia przeciwko Pani w Polsce. Z Pani listu wynika, że niektórzy przynajmniej wierzyciele dysponują już orzeczeniami zasądzającymi od Pani jakieś kwoty (na podstawie tych orzeczeń wszczęto przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne w Polsce).

 

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 33 ust. 1 Konwencji, orzeczenia wydane w jednym państwie związanym konwencją są uznawane w innych państwach związanych niniejszą konwencją bez potrzeby przeprowadzenia specjalnego postępowania.

 

Ważnym jest, iż jak wskazuje art. 36 Konwencji, orzeczenie zagraniczne nie może być w żadnym wypadku przedmiotem kontroli merytorycznej.

 

Egzekucja w Norwegii może być przeprowadzona nawet bez wcześniejszego uznania orzeczenia sądu polskiego w tym kraju. Stosownie bowiem do art. 38 ust. 1 Konwencji, orzeczenia wydane w jednym państwie związanym niniejszą konwencją i w tym państwie wykonalne będą wykonywane w innym państwie związanym niniejszą konwencją, jeżeli ich wykonalność w nim zostanie stwierdzona na wniosek uprawnionego.

 

Wystarczy więc, że wierzyciel uzyska w Polsce orzeczenie i wystąpi o stwierdzenie wykonalności tego orzeczenia. Co więcej, w przypadku uzyskania w Polsce zaświadczenia o stwierdzeniu wykonalności orzeczenia (Europejski Tytuł Wykonawczy), to norweski sąd wyda orzeczenie o wykonalności orzeczenia niezwłocznie.

 

Wierzyciel może złożyć wniosek o wykonanie orzeczenia (jeżeli nie uzyska zaświadczenia polskiego sądu o wykonalności) do organu zwanego w Norwegii „tingrett”.

 

Jeżeli polscy wierzyciele wystąpią z wnioskiem o uznanie lub wykonanie orzeczenia sądu polskiego, to należy pamiętać, iż zgodnie z Konwencją orzeczenie zagraniczne nie może być w żadnym wypadku przedmiotem kontroli merytorycznej.

 

Jeżeli jednak wierzyciele przedstawią w sądzie norweskim odpis orzeczenia spełniającego warunki wymagane do uznania go za posiadający moc dowodową wraz z zaświadczeniem o stwierdzeniu wykonalności wydanym przez polski sąd, to wówczas nastąpi niezwłoczne stwierdzenie wykonalności orzeczenia bez badania powyżej wskazanych przesłanek. Dłużnik w tym stadium postępowania nie ma możliwości złożenia jakiegokolwiek oświadczenia.

 

Oczywiście o wydanym przez sąd norweski orzeczeniu o wykonalności zostanie Pani niezwłocznie powiadomiona.

 

Każda ze stron (dłużnik i wierzyciel) może wnieść środek zaskarżenia od orzeczenia rozstrzygającego o wniosku o uznanie orzeczenia. Środek zaskarżenia wnoszony do organu norweskiego nazywa się Høyesterett.

 

Sąd norweski rozpoznający środek zaskarżenia może odmówić stwierdzenia wykonalności albo je uchylić tylko z następujących powodów:

 

  1. uznanie byłoby oczywiście sprzeczne z porządkiem publicznym państwa, w którym wystąpiono o uznanie;
  2. pozwanemu, który nie wdał się w spór, nie doręczono dokumentu wszczynającego postępowanie lub dokumentu równorzędnego w czasie i w sposób umożliwiający mu przygotowanie obrony, chyba że pozwany nie złożył przeciwko orzeczeniu środka zaskarżenia, chociaż miał do tego możliwość;
  3. orzeczenia nie da się pogodzić z orzeczeniem wydanym między tymi samymi stronami w państwie, w którym wystąpiono o uznanie;
  4. orzeczenia nie da się pogodzić z wcześniejszym orzeczeniem wydanym w innym państwie związanym niniejszą konwencją albo w państwie trzecim w sporze o to samo roszczenie między tymi samymi stronami, o ile to wcześniejsze orzeczenie spełnia warunki konieczne do jego uznania w państwie, w którym wystąpiono o uznanie;
  5. jeżeli jest ono sprzeczne z przepisami sekcji 3, 4 i 6 rozdziału II Konwencji;
  6. naruszono przepisy dotyczące jurysdykcji lub umowy międzynarodowe.

 

Ewentualny środek zaskarżenia przeciwko stwierdzeniu wykonalności należy wnieść w ciągu miesiąca od jego doręczenia. Jeżeli dłużnik ma miejsce zamieszkania w państwie związanym niniejszą konwencją innym niż to, w którym nastąpiło stwierdzenie wykonalności, termin do wniesienia środka zaskarżenia wynosi dwa miesiące i biegnie od dnia doręczenia stwierdzenia wykonalności dłużnikowi osobiście lub w jego mieszkaniu. Przedłużenie tego terminu z powodu dużej odległości jest wyłączone.

 

Reasumując – polscy wierzyciele mają możliwość ubiegania się o stwierdzenie wykonalności orzeczenia polskiego sądu w Norwegii. Jeżeli doprowadzą do stwierdzenia wykonalności, ich roszczenia będą mogły być egzekwowane przez organy norweskie. Ewentualnej egzekucji na terenie Norwegii nie będzie prowadził polski komornik.

 

Aby móc mówić o prowadzeniu egzekucji w Norwegii, konieczna jest oczywiście wiedza wierzycieli odnośnie miejsca Pani pobytu.

 

Ewentualna egzekucja odbywać się będzie w Norwegii według prawa norweskiego – kwoty wolne od egzekucji, ograniczenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę itp. Nie znam niestety przepisów prawa norweskiego, by określić, w jakim zakresie może być ewentualnie zajęte Pani wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy wierzyciel może przenieść wierzytelność po prawomocnym wyroku sądowym?

Moja córka przestała spłacać kredyt. Bank na podstawie prawomocnego wyroku oddał egzekucję wierzytelności komornikowi. W związku z bardzo niskimi zarobkami (najniższa krajowa) córka regularnie wpłacała niewielkie kwoty. Ostatnio otrzymała pismo informujące, że wierzyciel odstąpił od egzekucji komorniczej i przekazał tę wierzytelność pewnemu funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten zaś już w pierwszej korespondencji domaga się wskazanej kwoty oraz innych opłat (ok. 45% wierzytelności), i – określając termin spłaty do 30 dni – grozi sądem. Czy raz zasądzona i egzekwowana wierzytelność może być przedmiotem powtórnej drogi prawnej? Córka nie jest w stanie spłacić wierzytelności w takim trybie i nie posiada majątku, który mógłby być obciążony. Jak rozwiązać ten problem?

Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Mam dług, który został umorzony przez komornika. Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Opinie naszych Klientów ››



wizytówka