Podwójne zajęcie komornicze emerytury

Autor: Wioletta Dyl

Mam zajęcie komornicze na emeryturze. Pozostała część świadczenia przesyłana jest na moje konto bankowe. Tymczasem inny komornik zblokował mi to konto, na które przychodzi pozostała, wolna od zajęcia część emerytury. Co mam zrobić? Przecież to jakby podwójne zajęcie!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podwójne zajęcie komornicze emerytury

Zajęcie komornicze emerytury

W przypadku zajęcie komorniczego emerytury należy pamiętać, że dokonujący zajęcia komornik nie zna wysokości świadczenia emerytalnego lub rentowego dłużnika, którego sprawą się zajmuje. To ZUS dokonuje komornikowi przeliczeń i potrąceń na podstawie przepisów prawa i oblicza, ile – w ramach konkretnej sprawy egzekucyjnej – musi mu przelać na konto. Generalna zasada wskazuje, że emerytury i renty podlegają zajęciu do 25% swojej wysokości (art. 140 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, Dz. U. 2013 r. Nr 0, poz. 1440). Jednak w przypadku najuboższych emerytów bądź rencistów ustanowiono kwotę wolną od zajęcia, która równa się 50% najniższej emerytury lub renty. Kwota wolna od zajęcia znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy z tego samego świadczenia oprócz egzekucji komorniczej dokonuje się potrąceń na rzecz alimentów lub odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej czy szpitalu. Zatem na dzisiaj kwotę 415,58 zł z emerytury musi na koncie zostawić komornik.

Zajęcie przez komornika rachunku bankowego

Komornik, który zajmuje rachunek bankowy, robi to na wniosek wierzyciela. To wierzyciel wskazuje sposoby egzekucji i majątek, który ma być zajęty oraz decyduje o kształcie postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że komornik może zająć jednocześnie emeryturę i konto bankowe. Stanie się tak w sytuacji, gdy dług jest wysoki, a potrącana część emerytury nie wystarcza na zaspokojenie go w znacznej wysokości.

Co do zasady, zajęcie rachunku bankowego oznacza, że komornik zajmuje wszystkie środki wpływające na konto – również te, których nie było na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone później – do wysokości egzekwowanej należności wraz z kosztami egzekucyjnymi. Następnie wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku dłużnikowi, lecz przekazał zajętą kwotę na pokrycie należności.

Wpływające na konto środki tracą przy tym swój pierwotny charakter i stają się anonimowymi środkami, które bank przelewa komornikowi, nie rozpatrując źródła ich pochodzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Jeden z przepisów Prawa bankowego wskazuje kwotę wolną od zajęcia i stanowi, że są to środki pieniężne do wysokości trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Środki wolne nie ulegają zajęciu, a tym samym nie jest potrzebna zgoda komornika na ich wypłatę. Dopiero po wyczerpaniu tej kwoty bank ma obowiązek przelewać na konto komornika wszystkie wpływające na zajęte konto środki, chyba że wcześniej sąd lub wierzyciel zwolni rachunek bankowy.

Wobec tego, że komornik zajął Panu środki już wolne od egzekucji, należy niezwłocznie złożyć do wierzyciela, a w przypadku braku jego zgody – do sądu wniosek o zwolnienie z egzekucji rachunku bankowego. We wniosku należy wykazać, że rachunek ten jest zasilany środkami z emerytury, z której inny komornik prowadzi już egzekucję – ZUS przy wypłacie emerytury potrąca wymaganą jego część, a pozostałe środki, czyli kwota wolna od egzekucji, są przelewane na rachunek bankowy, który też jest zajęty. W rezultacie Pan jako dłużnik może zostać bez środków do życia, ponieważ środki z całej emerytury będą przekazywane na poczet sprawy egzekucyjnej Taki wniosek, z uwagi na terminy sądowe, należy złożyć niezwłocznie, nie czekać na wyczerpanie kwoty wolnej od potrąceń z rachunku bankowego. W przeciwnym przypadku sąd może nie zdążyć z rozpoznaniem pisma, a pieniądze z konta mogą zostać przekazane do egzekucji.

W pierwszym jednak rzędzie proponuję zwrócić się do wierzyciela.

Opis sprawy z listopada 2015 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »