Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2011-04-11 Autor: Tomasz Krupiński

Odzyskanie długu od osoby fizycznej

Pożyczyłem znajomemu pieniądze; pożyczka miała być spłacona przed 3 miesiącami. Miesiąc temu napisałem wezwanie do zapłaty z 14-dniowym terminem spłaty, które dłużnik podpisał. Termin ten już minął. Wiem, że ta osoba ma inne zadłużenia i zajęcia komornicze. Czy jest szansa na odzyskanie długu?

Tomasz Krupiński

Kwestią zasadniczą jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak przedstawia się sytuacja majątkowa dłużnika i czy możliwa jest egzekucja zadłużenia. W razie bezskuteczności egzekucji najdogodniejszym rozwiązaniem jest wniesienie powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Koszty postępowania, a przede wszystkich czas oczekiwania na wydanie nakazu zapłaty są niezwykle korzystne dla wierzyciela.

 

Po wydaniu nakazu zapłaty sąd nadaje mu klauzulę wykonalności. Otwiera to Panu możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Może Pan skierować wniosek o wezwanie dłużnika do ujawnienia majątku. W razie skutecznego wniosku można skierować egzekucję do praw majątkowych dłużnika. Jeżeli dłużnik pracuje, w pierwszej kolejności komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli jednak jest kilku wierzycieli, są małe szanse na to, aby egzekucja była skuteczna. Komornik nie może zająć więcej niż połowę wynagrodzenia, a w przypadku alimentów ta granica wynosi 3/5 wynagrodzenia.

 

Jednakże jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości, może Pani bezpośrednio skierować wniosek o jej zajęcie. Istnieją także sposoby „dopingujące” dłużnika – np. umieszczenie jego danych w KRD. Skutkuje to co do zasady uniemożliwieniem udzielenia dłużnikowi jakiegokolwiek kredytu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opinie naszych Klientów ››wizytówka