Szukaj:
NEWSLETTER
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać newsletter.
POPULARNE ARTYKUŁY
POPULARNE PYTANIA
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
NAJNOWSZE PYTANIA

Opublikowane: 11.04.2011

Autor: Tomasz Krupiński

Odzyskanie długu od osoby fizycznej

Pożyczyłem znajomemu pieniądze; pożyczka miała być spłacona przed 3 miesiącami. Miesiąc temu napisałem wezwanie do zapłaty z 14-dniowym terminem spłaty, które dłużnik podpisał. Termin ten już minął. Wiem, że ta osoba ma inne zadłużenia i zajęcia komornicze. Czy jest szansa na odzyskanie długu?

Wybrane Opinie Klientów
Jestem bardzo zadowolona z Państwa usług. Odpowiedź na moje pytanie była szybka i czytelna. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Argumenty wskazane przez Państwa prawnika na pewno pomogą mi w skutecznej walce o swoje pieniądze. Jeśli ktoś szuka kompetentnych prawników, to dobrze trafił.
Bardzo łatwy i szybki kontakt z przedstawicielami serwisu. Do swojego pytania głównego miałem szereg pytań doprecyzowujących (około pięciu). Na wszystkie pytania otrzymałem odpowiedź w dosyć krótkim czasie, nie musiałem długo czekać. Pierwsza odpowiedź na pytanie główne była moim zdaniem zbyt ogólna i pomijała sedno sprawy. Ale dzięki możliwości zadawania pytań dodatkowych i szybkim odpowiedziom można było dopytać o szczegóły i uzyskać dosyć wyczerpującą odpowiedź.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Kwestią zasadniczą jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak przedstawia się sytuacja majątkowa dłużnika i czy możliwa jest egzekucja zadłużenia. W razie bezskuteczności egzekucji najdogodniejszym rozwiązaniem jest wniesienie powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Koszty postępowania, a przede wszystkich czas oczekiwania na wydanie nakazu zapłaty są niezwykle korzystne dla wierzyciela.

 

Po wydaniu nakazu zapłaty sąd nadaje mu klauzulę wykonalności. Otwiera to Panu możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Może Pan skierować wniosek o wezwanie dłużnika do ujawnienia majątku. W razie skutecznego wniosku można skierować egzekucję do praw majątkowych dłużnika. Jeżeli dłużnik pracuje, w pierwszej kolejności komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli jednak jest kilku wierzycieli, są małe szanse na to, aby egzekucja była skuteczna. Komornik nie może zająć więcej niż połowę wynagrodzenia, a w przypadku alimentów ta granica wynosi 3/5 wynagrodzenia.

 

Jednakże jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości, może Pani bezpośrednio skierować wniosek o jej zajęcie. Istnieją także sposoby „dopingujące” dłużnika – np. umieszczenie jego danych w KRD. Skutkuje to co do zasady uniemożliwieniem udzielenia dłużnikowi jakiegokolwiek kredytu.

 

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Tomasz Krupiński – Magister prawa, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. więcej informacji »

»Najczęściej czytane pytania w dziale

09.08.2010 | Wyłudzenie pieniędzy i sposób na ich odzyskanie
29.09.2010 | Windykacja należności za odebrany a niezapłacony towar
17.09.2009 | Ustna umowa pożyczki
29.09.2010 | Brak zapłaty za wykonaną usługę – jak ściągnąć dług od przedsiębiorcy?
11.04.2011 | Odzyskanie długu od osoby fizycznej

»Najnowsze pytania w dziale

11.04.2011 | Przekazanie do sądu elektronicznego postępowania upominawczego
11.04.2011 | Odzyskanie długu od osoby fizycznej
19.11.2010 | Odzyskanie pieniędzy od byłego najemcy mieszkania
01.10.2010 | Odzyskanie należności za dostarczony towar od członków zarządu upadłej spółki
29.09.2010 | Brak zapłaty za wykonaną usługę – jak ściągnąć dług od przedsiębiorcy?

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

26.02.2010 | Ile kosztuje sprawa cywilna w sądzie?
12.08.2010 | Windykacja czynszu z umowy najmu lokalu mieszkalnego
17.09.2009 | Jak bronić się przed działaniami dłużnika zmierzającymi do udaremnienia egzekucji?
16.08.2010 | Windykacja należności z faktury
17.09.2009 | Ponowny tytuł wykonawczy

»Najnowsze artykuły w dziale

27.10.2010 | Windykacja należności z umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR) – część 1
16.08.2010 | Windykacja należności z faktury
12.08.2010 | Windykacja czynszu z umowy najmu lokalu mieszkalnego
26.02.2010 | Ile kosztuje sprawa cywilna w sądzie?
26.02.2010 | Rewolucja w sądowym dochodzeniu roszczeń – elektroniczne postępowanie upominawcze