Umorzenie długu przez komornika a możliwość ponownej egzekucji

Autor: Paula Dąbrowska

Mam dług, który został umorzony przez komornika. Czy możliwa jest ponowna egzekucja, jeśli podejmę pracę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pana przypadku egzekucja została umorzona najprawdopodobniej na podstawie art. 825 § 3 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 826 „umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możliwości wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna”.

Ustawa nie przewiduje minimalnego okresu, jaki musi upłynąć od momentu umorzenia egzekucji do chwili jej ponownego wszczęcia przeciwko temu samemu dłużnikowi. Można jedynie wskazać, iż minimalnym okresem rozdzielającym oba zdarzenia prawne powinien być czas potrzebny do uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu postępowania. Można zatem to zrobić już po kilku dniach od umorzenia, ale także nawet po kilku latach.

Zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, jak również stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu.

Jeśli zatem osiągnie Pan przychody, a wierzyciel uzyska taką wiedzę i złoży ponowny wniosek o wszczęcie egzekucji, zostanie ona wszczęta, bowiem roszczenie się nie przedawniło.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »