Szukaj:
NEWSLETTER
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać newsletter.
POPULARNE ARTYKUŁY
POPULARNE PYTANIA
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
NAJNOWSZE PYTANIA

Opublikowane: 17.09.2009

Autor: Karol Jokiel

Bankructwo i co dalej?

Mąż prowadził działalność gospodarczą, ale niefortunnie, w efekcie powstały długi wobec dostawców. Po jakimś czasie długi zaczął egzekwować komornik. Część należności została spłacona, ale odsetki były tak duże, że ich zapłata przekraczała możliwości męża. W wyniku egzekucji sprzedano posesję, na której znajdowała się działalność – uzyskana kwota nie wystarczyła na całkowite pokrycie długu. Mąż nie posiada już żadnego majątku, obecnie przebywa za granicą. Jako małżeństwo od 2007 r. mamy rozdzielność majątkową potwierdzoną sądownie. Z sądu przyszedł wniosek o dobrowolne ujawnienie majątku. Mąż złożył prośbę o odroczenie sprawy, ponieważ wyjeżdżał za granicę za pracą. Chciałabym dowiedzieć się, co dalej robić, aby sprawy nie brnęły dalej. Długów nie jesteśmy w stanie także i dzisiaj spłacić, ale może jest jednak jakieś wyjście?

Wybrane Opinie Klientów
Jestem bardzo zadowolona z Państwa usług. Odpowiedź na moje pytanie była szybka i czytelna. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Argumenty wskazane przez Państwa prawnika na pewno pomogą mi w skutecznej walce o swoje pieniądze. Jeśli ktoś szuka kompetentnych prawników, to dobrze trafił.
Bardzo łatwy i szybki kontakt z przedstawicielami serwisu. Do swojego pytania głównego miałem szereg pytań doprecyzowujących (około pięciu). Na wszystkie pytania otrzymałem odpowiedź w dosyć krótkim czasie, nie musiałem długo czekać. Pierwsza odpowiedź na pytanie główne była moim zdaniem zbyt ogólna i pomijała sedno sprawy. Ale dzięki możliwości zadawania pytań dodatkowych i szybkim odpowiedziom można było dopytać o szczegóły i uzyskać dosyć wyczerpującą odpowiedź.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Z przedstawionego przez Panią opisu sytuacji wynika, że obecnie jest już prowadzone przeciwko Pani mężowi postępowanie egzekucyjne. Postępowanie to ma doprowadzić do przymusowego wykonania wyroku sądowego (nakazu zapłaty), który zapadł przeciwko Pani mężowi. Na tym etapie postępowania (egzekucja komornicza) praktycznie wszystko zależy od woli wierzyciela.

 

W szczególności, zgodnie z art. 820 Kodeksu postępowania cywilnego, „organ egzekucyjny (np. komornik) zawiesza postępowanie na wniosek wierzyciela”. Podobnie, zgodnie z art. 825 K.p.c. „organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek, jeżeli tego zażąda wierzyciel”.

 

Dłużnik ma stosunkowo niewielki wpływ na przebieg postępowania egzekucyjnego, choć oczywiście może kwestionować poszczególne czynności komornika w drodze skargi lub powództwa przeciwegzekucyjnego. W każdym jednak przypadku podjęcie takiego środka prawnego musi być należycie uzasadnione. Z drugiej strony, aby postępowanie egzekucyjne okazało się skuteczne, wierzyciel musi wskazać komornikowi majątek dłużnika podlegający zajęciu. Komornicy nieczęsto wykazują bowiem większą inicjatywę w samodzielnym poszukiwaniu takiego majątku. Najwidoczniej wierzyciel stwierdził już to, o czym Pani pisze – że mąż nie posiada żadnego majątku podlegającego zajęciu i co najwyżej wie, iż pracuje on za granicą.

 

Ta ostatnia okoliczność istotnie utrudnia egzekucję, ponieważ wierzyciel, aby zająć wynagrodzenie należne Pani mężowi za pracę świadczoną za granicą, musiałby doprowadzić do uznania tam wyroku, na podstawie którego prowadzi egzekucję, a następnie wszcząć za granicą osobne postępowanie egzekucyjne, z czym oczywiście wiązałyby się duże koszty i strata czasu bez gwarancji sukcesu. Wszak wystarczyłoby, aby Pani mąż zmienił kraj, w którym pracuje i znowu pojawiłby się problem z ustaleniem jego miejsca pobytu.

 

Stąd zapewne wniosek wierzyciela skierowany do sądu o zobowiązanie Pani męża do wyjawienia majątku. Zazwyczaj środek ten stanowi ostateczność, gdy zarówno wierzyciel jak i komornik są już bezradni. Jeżeli Pani mąż przed sądem stwierdzi, że nie ma majątku własnego, a wszystko zostało już zajęte i zbyte celem zaspokojenia wierzycieli, komornik w niedługim czasie umorzy postępowanie egzekucyjne z uwagi na jego bezskuteczność.

 

Nawet gdyby wyszła na jaw okoliczność pracy Pani męża za granicą, komornik w Polsce nie mógłby dokonać zajęcia wynagrodzenia należnego z tego tytułu za granicą.

 

Trzeba przy tym podkreślić, że umorzenie postępowania egzekucyjnego nie spowoduje, że dług Pani męża wygaśnie, a należne odsetki przestaną narastać. Przeciwnie, dług będzie trwać dalej, odsetki będą naliczane, a wierzyciel w terminie do 10 lat od daty wszczęcia egzekucji, która obecnie jest prowadzona, będzie mógł złożyć powtórny wniosek do komornika.

 

Mając to na uwadze, sugerowałbym wystąpienie do wierzyciela z propozycją zawarcia porozumienia w przedmiocie spłaty długów. Bardzo często udaje się przy takiej okazji uzgodnić z wierzycielem np. rezygnację z odsetek pod warunkiem spłaty zadłużenia w ratach do określonego terminu, który może być ustalony nawet na lata. Porozumienie takie może być połączone z wnioskiem wierzyciela skierowanym do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego (wszak każda czynność komornika powoduje dodatkowe koszty spadające na Pani męża).

 

Pieniądze tytułem spłaty długu mogą być w takiej sytuacji przekazywane poza komornikiem, który nie będzie w związku z tym naliczał swoich kosztów od każdej cząstkowej zapłaty. Wbrew pierwszemu Pani wrażeniu zapewniam, co wiem z własnej praktyki, że wierzyciel praktycznie zawsze jest zainteresowany takim porozumieniem. Szczególnie w przedstawionej przez Panią sytuacji, gdy nie potrafi ustalić majątku męża podlegającego zajęciu, będzie zadowolony, że dostanie istotną część należnych mu pieniędzy, a Pani mąż otrzyma zaś szansę ratalnej spłaty zadłużenia z równoczesnym powstrzymaniem narastania odsetek oraz kosztownych działań komornika.

 

Co prawda z Pani informacji nie wynika, aby wierzyciel próbował kierować egzekucję z wyroku przeciwko Pani mężowi do Pani majątku osobistego lub ewentualnie niepodzielonego jeszcze majątku wspólnego małżeńskiego (jeżeli kiedyś pozostawali Państwo we wspólności ustawowej i taki majątek w ogóle istnieje), gdyby jednak taka sytuacja zaistniała, powinna Pani bezwzględnie zwalczać tego typu czynności w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego.

 

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Karol Jokiel – ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Śląski, Wydział Prawa i Administracji w Katowicach. Mgr prawa, aplikant radcowski. Prawnik zatrudniony w kancelarii radców prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, pracy oraz prawie handlowym... więcej informacji »

»Najczęściej czytane pytania w dziale

30.09.2010 | Ściąganie wierzytelności za granicą – przepisy wiążące Polskę i Norwegię
01.10.2010 | Odzyskanie wynagrodzenia po bezskutecznej egzekucji komorniczej z majątku spółki
17.09.2009 | Bankructwo i co dalej?
01.10.2010 | Odzyskanie należności za dostarczony towar od członków zarządu upadłej spółki
17.09.2009 | Dożywocie a egzekucja z nieruchomości

»Najnowsze pytania w dziale

26.12.2010 | Wyegzekwowanie zasądzonego zwrotu kosztów procesu
01.10.2010 | Odzyskanie wynagrodzenia po bezskutecznej egzekucji komorniczej z majątku spółki
01.10.2010 | Odzyskanie należności za dostarczony towar od członków zarządu upadłej spółki
30.09.2010 | Ściąganie wierzytelności za granicą – przepisy wiążące Polskę i Norwegię
30.09.2010 | Czy wierzyciel może przenieść wierzytelność po prawomocnym wyroku sądowym?

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

05.12.2009 | Koszty postępowania egzekucyjnego
17.09.2009 | Jak bronić się przed działaniami dłużnika zmierzającymi do udaremnienia egzekucji?
17.09.2009 | Ponowny tytuł wykonawczy
17.09.2009 | Powództwa przeciwegzekucyjne
26.02.2010 | Śmierć dłużnika w trakcie postępowania egzekucyjnego

»Najnowsze artykuły w dziale

26.02.2010 | Śmierć dłużnika w trakcie postępowania egzekucyjnego
05.12.2009 | Opłaty egzekucyjne
05.12.2009 | Koszty postępowania egzekucyjnego
17.09.2009 | Jak wyegzekwować od dłużnika zasądzone świadczenie?
17.09.2009 | Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji